Lise öğrencilerinin azim, umut ve pozitif gençlik gelişimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between high school students' gri̇t, hope and positive youth development levels
  1. Tez No: 870885
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BUĞRA ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı ergenlerde azim ve umut düzeylerinin pozitif genç gelişim düzeyini yordamadaki rolünü incelemektir. Aynı zamanda ergenlerin Pozitif Genç Gelişim puanları cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, akademik başarı durumu ve aile sosyo ekonomik seviyesine göre değerlendirilmiştir. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma desenine ve ilişkisel araştırma modeline uygun olarak kurgulanmıştır. Araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim yılı Erzurum ili merkez ilçeleri olan Aziziye, Yakutiye ve Palandöken ilçelerinde bulunan farklı türdeki liselerde öğrenim gören 992 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Pozitif Genç Gelişim Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği, Kısa Azim Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda, ergenlerin azim, umut ve pozitif gençlik gelişimlerinin birbiri ile anlamlı düzeyde ve pozitif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Dahası azim ve umut değikenlerinin pozitif gençlik gelişimini pozitif yönde ve anlamlı olarak yordadığı ortaya çıkmıştır. Buna göre ergenlerin azim ve umut puanları pozitif genç gelişim puanlarına ilişkin varyansın %33.70' ini açıklamaktadır. Sonuçlar: Araştırma bulgularına göre ergenlerin azim ve umut puanlarının pozitif gençlik gelişimi puanlarını pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ergenlerin pozitif genç gelişim puanlarının cinsiyete, sınıf düzeyine, aile sosyo ekonomik durumuna ve akademik başarı durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Son olarak ergenlerin pozitif genç gelişim puanlarının okul türüne göre ise anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to examine the role of grit and hope levels in predicting the level of positive youth development in adolescents. At the same time, Positive Youth Development scores of adolescents were evaluated according to gender, school type, grade level, academic achievement status and family socio-economic level. Method: This study was designed in accordance with the quantitative research design and relational research model. The sample of the research consists of 992 students studying in different types of high schools in the central districts of Erzurum province, Aziziye, Yakutiye and Palandöken districts in the 2022-2023 academic year. Positive Youth Development Scale, Continuous Hope Scale, Short Grit Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. Findings: As a result of the research, it was found that adolescents' grit, hope and positive youth development were significantly and positively related to each other. Moreover, it was found that grit and hope variables positively and significantly predicted positive youth development. According to this, grit and hope scores of adolescents explain 33.70% of the variance related to positive youth development scores. Conclusions: According to the research findings, it was concluded that adolescents' grit and hope scores predicted positive youth development scores positively and significantly. In addition, it was found that adolescents' positive youth development scores showed a significant difference according to gender, grade level, family socio-economic status and academic achievement status. Finally, it was found that adolescents' positive youth development scores did not differ significantly according to school type.