İş sağlığı ve güvenliği özyeterliliklerinin öğretmenlerin iş yaşam kalitesine etkisi
The effect of occupational health and safety self-efficiency on teachers' quality of work life
  1. Tez No: 870886
  2. Yazar: KEMAL FERİT TURGUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, 1950'lerden bu yana İş Yaşamı Kalitesi'nin (İYK) küresel evrimini inceleyerek, iş tatmini ve ekonomik refah gibi çeşitli yönler üzerindeki etkisini vurgularken, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarının güvenli bir çalışma ortamı sağlamadaki hayati rolünün ve bunların İYK ve öğretmen refahı ile bağlantısının altını çizmektedir. Konya'da görevli 382 öğretmen ile İSG Öz Yeterlik Ölçeği ve İYK Ölçeği kullanılarak kesitsel tipte bir çalışma yapılmıştır. Veriler doğrusal regresyon methodu kullanılarak analiz edilmiş ve İSG Öz-yeterlik ile İş Yaşam Kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcıların %62.0'ı erkek, %87.7'si evliydi. Özellikle, %23.0'ü İSG sorunları yaşamıştı. Demografiye dayalı iş yaşam kalite puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, sağlık veya güvenlik sorunları yaşayanlar arasında anlamlı bir düşüş vardı. Korelasyon analizi, İSG Öz Yeterlik alt faktörleri ile çalışma yaşam kalitesi arasında pozitif yönde zayıf korelasyonlar bulmuştur. Doğrusal regresyon, Düşme-Kayma, Genel Kültür, Bakım-Onarım'ı pozitif, sağlık veya güvenlik konularını negatif yordadı ve İYK varyansının %18,9'unu açıkladı. Bu çalışma, eğitim kurumlarında kapsamlı İSG programlarına ihtiyacı, işyeri güvenliği ve iş yaşam kalitesinin birbirine bağlılığının altını çizmektedir. Bu sayede, daha güvenli ve destekleyici çalışma koşulları yaratabilir ve sonuçta öğretmenlerin iş yaşam kalitesini geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the global development of Quality of Work Life (QWL) since the 1950s, highlighting its effects on various areas such as job satisfaction and economic well-being. It emphasizes the importance of occupational health and safety (OHS) practices in ensuring a secure work environment and their link to QWL and teacher well-being. A study was conducted with 382 teachers in Konya province, using the Occupational Health and Safety Self-Efficacy Scale and the QWL Scale. Data analysis utilized linear regression to explore the relationship between OHS self-efficacy and QWL. Results showed 23.0% of participants reported OHS issues, and a significant decrease in work life quality was observed among those facing health or safety issues. Correlation analysis revealed weak positive correlations between OHS Self-Efficacy sub-factors and work life quality. Linear regression identified Fall-Slip, General Knowledge, Maintenance-Repair as positive predictors, and health or safety issues as a negative predictor, explaining 18.9% of work life quality variance. The study underscores the importance of workplace safety and QWL, highlighting the necessity of comprehensive OHS programs in educational institutions to create safer and more supportive working conditions, ultimately enhancing QWL for teachers.