Kıbrıs Hür Söz Gazetesinde Türk edebiyatı ve edebiyatçıları (1946-1951)
Turkish literature and literary people in Cyprus Hür Söz Newspaper (1946 - 1951
  1. Tez No: 870893
  2. Yazar: BÜŞRA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Gazeteler geçmişten günümüze birçok edebî ve sosyolojik eserlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Gerek haber verme amacı olan gerekse edebî eserlerin yayımlanma safhasında öncülük eden gazeteler, edebiyatın ve edebiyatçının gelişimine katkı sağlamıştır. Birçok yazar, fikir yazılarını öncelikle gazetelerde yayımlama fırsatı bulmuştur. Şairler de şiirlerini ilk olarak gazetelerde yayımlamış, böylece kendilerini gerçekleştirme serüveninde gazetelere sığınmışlardır. Roman yazarları için de bu böyledir. Nitekim“tefrika”olarak bilinen romanların bölümleri gazetelerde yayımlanmış ve gazeteler romanların müstakil olarak basılmasına olanak sağlamıştır. Bu bağlamda gazetelerin yalnızca haber verme özelliği değil, aynı zamanda edebiyat zemininin sağlamlaşması hususundaki katkıları da net bir şekilde görülür. Kıbrıs'ta yayımlanan ve yayımlandığı yerin hem sözü hem sesi hem de edebî bir kılavuzu olan Hür Söz gazetesi, süreli yayınların anlam ve öneminin ifadesi bağlamında araştırılmaya değerdir. Hür Söz gazetesi 1946-1958 yılları arasında Kıbrıs'ta M. Fevzi Ali Rıza imtiyaz sahipliğiyle yayımlanmıştır. Günlük olarak çıkarılan 2-4 sayfa aralığında büyük boy şeklinde basılan bu gazete, döneminin sosyal, kültürel, ekonomik yaşamını yansıtmanın yanı sıra edebî türlere de içerisinde yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
Newspapers have paved the way for the emergence of many literary and sociological works from past to present. Newspapers, which both aim to provide news and lead the way in the publication of literary works, have contributed to the development of literature and men of letters. Many writers have had the opportunity to publish their opinion pieces primarily in newspapers. Poets first published their poems in newspapers, thus taking refuge in newspapers in their adventure of self-realization. This is the same for novel writers. As a matter of fact, parts of the novels known as“serials”were published in newspapers, and newspapers allowed the novels to be published independently. In this context, the contribution of newspapers not only to providing news but also to the consolidation of the literary ground is clearly seen. Hür Söz newspaper, which is published in Cyprus and is both the word, voice and literary guide of the place where it is published, is worth researching in the context of expressing the meaning and importance of periodicals. Hür Söz newspaper was published in Cyprus between 1946 and 1958 under the privilege of M. Fevzi Ali Rıza. This newspaper, published daily and printed in large size with 2-4 pages, not only reflected the social, cultural and economic life of its period, but also included literary genres. In this study, Hür Söz newspaper will be examined in the context of literary articles published in the newspaper.