Kütüphane temalı çocuk edebiyatı yapıtlarının okuma kültürü bağlamında incelenmesi
Examination of children's literature books with a library theme in the context of reading culture
- Tez No: 870894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÇILDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kütüphane temalı çocuk edebiyatı yapıtlarının okuma kültürü bağlamında nasıl sunulduğunu belirlemeyi amaçlayan bu çalışma nitel araştırma desenleri içerisinden doküman analizi deseniyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında içerisinde kütüphane imgesi geçen okulöncesi, ilkokul ve ortaokul seviyelerindeki çocuklara yönelik farklı kitaplar üzerinden inceleme gerçekleştirilmiştir. İncelenen kitaplardan elde edilen veriler betimsel analizle çözümlenmiştir. Yapılan betimsel analiz sonucunda ortaya çıkan kodlar ilgili bulgular altında birleştirilerek sunulmuştur. Araştırma verilerinin analiz edilmesiyle yazınsal nitelikteki çocuk kitaplarında kütüphanelerle ilişkilendirilen temalar, kütüphaneler aracılığıyla okumaya yüklenen anlam, kütüphane odağında yetişkin, akran ve diğer karakterlerin sunuluş biçimi ve bu kitaplardaki kütüphanelerin görsel tasarım özellikleri ile ilgili bulgular elde edilmiştir. Çalışma sonucunda kütüphanelerle ilgili hayal gücü, bilgi kaynağı, arkadaşlık, kitabın önemi, eğitim, okuma sevgisi, keşif ve kütüphanenin önemi temalarının öne çıktığı; okumaya, öğrenme, yaratıcılık ve hayal kurma, sosyalleşme, kültürel gelişim, eğlenme ve kişisel gelişim gibi anlamlar yüklendiği, kitaplarda incelenen yetişkin ve akranların çoğunun kahramanın atıldığı maceralarda ona yardımcı olan, koruyan, bilgilerini aktaran, destekleyen bir rolde olduğu görülmüştür. Kitapların görselleri incelendiğinde kütüphanelerin renkli, eğlenceli, macera dolu, gizemli, geniş, ferah, çeşitlilik içeren ve çocuğa göre bir yer olarak resmedildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, aiming to determine how children's literature books with a library theme are presented in the context of reading culture, was conducted using a document analysis method within qualitative research methodologies. The study involved an examination of different books targeting preschool, elementary, and middle school levels that contain the image of a library. Data obtained from the evaluated books underwent thematic analysis. The codes resulting from thematic analysis were consolidated under relevant findings and presented. Through the analysis of research data, themes related to libraries in selected children's books, meanings attributed to reading through libraries, the presentation of adults, peers, and other characters in the context of libraries, and the visual design features of libraries in these books were obtained. The study revealed themes such as imagination associated with libraries, a source of knowledge, friendship, the importance of books, education, love of reading, exploration, and the significance of the library. It was observed that meanings such as reading, learning, creativity, imagination, socialization, cultural development, entertainment, and personal development were loaded onto libraries in these books. When examining the visuals of the books, it was determined that libraries were depicted as colorful, fun, adventurous, mysterious, spacious places specifically designed to cater to children.