Öğretmenlerin psikolojik dayanıklılık ve örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' psychological resilience and organizational happiness
- Tez No: 870898
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKCI, DOÇ. DR. İBRAHİM LİMON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin psikolojik dayanıklılık ve örgütsel mutluluk düzeylerini belirlemeyi ve iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, araştırmada öğretmenlerin psikolojik dayanıklılık ve örgütsel mutluluk düzeylerinin bazı demografik değişkenler açısından karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup; Sakarya İli merkez ilçelerinde ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde görevli 392 öğretmen çalışmaya katılmıştır. Araştırma kapsamında veri Friborg ve arkadaşları (2003) tarafından yetişkinler için geliştirilen“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve Demo ve Paschoal (2003) tarafından geliştirilen“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Veri analizinde SPSS programından faydalanılmıştır. Demografik değişkenler açısından yürütülen karşılaştırmalarda veri seti normal dağılım göstermediğinden non-parametrik (Mann Whitney-U ve Kruskall Wallis-H) testler; değişkenler arası ilişkiyi ortaya çıkarmak için ise Spearman korelasyon katsayısı tercih edilmiştir. Araştırma bulguları öğretmenlerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin“yüksek”; örgütsel mutluluk düzeylerinin“orta”düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, demografik değişkenler bağlamında öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerinin sadece branş değişkeni bağlamında istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaştığı tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel mutluluk düzeyleri branş öğretmenlerine göre daha yüksektir. Son olarak, elden edilen bulgular araştırma değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates teachers' psychological resilience and organizational happiness levels and reveals the relationship between these two variables. Additionally, the research targets comparing teachers' psychological resilience and organizational happiness levels by various demographics. A quantitative research method, namely the survey model, was employed in the study; 392 teachers from primary, middle, and high schools in the central districts of Sakarya Province participated in the study. Data were collected through the“Psychological Resilience Scale”developed by Friborg et al. (2003) and the“Organizational Happiness Scale”developed by Demo and Paschoal (2003). SPSS software was used for data analysis. Due to the non-normal distribution of the data, non-parametric tests (Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H) were used for comparisons, while the Spearman correlation coefficient was preferred to reveal the relationship between variables. The research findings indicate that teachers' levels of psychological resilience are“high”and organizational happiness are“moderate.”On the other hand, organizational happiness varies statistically significantly only by branch. Primary school teachers have higher levels of organizational happiness than subject teachers. Lastly, the findings suggest that there is no statistically significant relationship between the research variables.