Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile pozitif psikolojik sermayeleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their positive psychological capitals
  1. Tez No: 756893
  2. Yazar: ŞERİFE FEYZA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KAYIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile pozitif psikolojik sermayeleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemiyle oluşturulmuş olup ilişkisel tarama modeline göre hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2021/2022 Eğitim- Öğretim yılında görev yapan Antalya ili ilk ve ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Örnekleme Antalya ili Konyaaltı, Muratpaşa ve Kepez merkez ilçelerinde; her ilçeden 10' ar olmak üzere toplam 30 okul random usulüyle seçilmiştir. Basit seçkisiz küme örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılan öğretmenlerin doldurduğu 376 ölçek değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada Uğurlu ve Üstüner (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve Çetin ve Basım (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin pozitif psikolojik sermayelerine ilişkin en yüksek algı düzeyi özyeterlilik boyutundayken en düşük algı düzeyi ise psikolojik dayanıklılık ve iyimserlik boyutlarında olmuştur. Öğretmenlerin pozitif psikolojik sermaye algı düzeylerinde cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık görülmezken; öğrenim durumu, mesleki deneyim, okuldaki görev süresi değişkenlerine göre ise anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları çalışanlarla ilişkiler boyutunda en yüksek düzeyde iken amirlerle ilişkiler boyutunda ise en düşük düzeyde bulunmuştur. İlk ve ortaokul öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları arasında cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki deneyim, okuldaki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin psikolojik sermaye ile örgütsel adalet algıları arasında anlamlı, pozitif yönde doğrusal ve orta düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Özyeterlilik boyutunun, iyimserlik boyutu ile arasında orta, amirlerle ilişkiler boyutu ile arasında ise zayıf, pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their positive psychological capital. The research was created with the quantitative research method and was prepared according to the relational screening model. The universe of the research consists of primary and secondary school teachers in Antalya, who work in the 2021/2022 academic year. Sampling In the central districts of Antalya, Konyaaltı, Muratpaşa and Kepez; A total of 30 schools, 10 from each district, were selected randomly. 376 scales filled by the teachers reached by using the simple random cluster sampling method were evaluated.“Organizational Justice Scale”adapted to Turkish by Uğurlu and Üstüner (2011) and“Positive Psychological Capital Scale”adapted to Turkish by Çetin and Basım (2012) were used in the research. According to the findings, the highest level of perception of teachers' positive psychological capital was in the dimension of self-efficacy, while the lowest level of perception was in the dimensions of resilience and optimism. While there was no significant difference in the positive psychological capital perception levels of the teachers according to the gender variable; A significant difference was determined according to the variables of educational status, professional experience, and tenure at the school. There is no significant difference between primary and secondary school teachers' perceptions of organizational justice according to gender, educational status, professional experience, and tenure at school. There is a significant, positive linear and moderate relationship between teachers' psychological capital and organizational justice perceptions. There is a moderate correlation between the self-efficacy dimension and the optimism dimension, and a weak, positively significant linear relation between the relations with the superiors dimension.