7.sınıf öğrenci velilerinin matematik eğitiminden beklentilerinin matematik korkusu, matematik öz-yeterlik algısı ve akademik güdülenme perspektifinden incelenmesi
An examination of 7th grade parents' expectations from mathematics education from the perspectives of math anxiety, math self-efficacy perception, and academic motivation
- Tez No: 870899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı velilerin matematik eğitiminden beklentileri ile matematik eğitimi sürecinde etkili olduğu düşünülen bazı değişkenler; öğrencilerin matematik korkuları, matematik öz-yeterlik algıları ve akademik güdülenmeleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu incelemektir Eğitim sisteminin temel yapı taşlarından birisini oluşturan velilerin, matematik eğitimine yönelik yapılan değişikliklerin başarıya ulaşmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Birçok ülke, velilerin beklentisi doğrultusunda eğitim sisteminde değişiklikler yapmaktadır. Bu çalışma velilerin matematik eğitiminden beklentilerini ortaya koyacağından okul, öğretmen ve veliler arasında sağlıklı bir iletişim kurulmasını sağlayabilir. Öğrencilerde bulunan matematik korkusu, matematik öz-yeterlik algısı ve akademik güdülenme kavramları öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetlerini başarı ile tamamlayabilmesi için incelenmesi gereken önemli değişkenlerdir. Bu değişkenler ile velilerin beklentileri arasındaki ilişkiyi incelemek süreç içinde velilerden kaynaklanan sorunların giderilebilmesi için de önem arz etmektedir. Bu bakış yapılan bu çalışmanın önemini göstermektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim -öğretim yılı ikinci döneminde Kars ilinin merkez ve ilçelerinde öğrenim görmekte olan uygun örnekleme yöntemine göre seçilmiş 564 7. sınıf öğrencisi ve bu öğrencilerin velileri oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak“Matematik Eğitimi Veli Beklenti Ölçeği”,“Matematik Dersine Yönelik Korku Ölçeği”,“Matematik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Akademik Güdülenme Ölçeği”kullanılmıştır. Öncelikle verilerin normallik dağılımını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri uygulanmıştır. Normallik testi sonucuna göre verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiğinden tek değişkenli analizler için değişken tipine ve varsayımların sağlanma durumuna göre parametrik olmayan testlerden Kruskal-Wallis-H testi kullanılmıştır. Değişkenler ile ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiler ise Spearman korelasyon katsayısı ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre velilerin kavramsal anlama ve katılım beklentisi, tutum ve davranış kazandırma beklentisi ve öğretmen merkezli ve kural odaklı eğitim beklentisi ile öğrencilerin matematik öz yeterlik algıları arasında pozitif anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer taraftan, velilerin kavramsal anlama ve katılım beklentisi, tutum ve davranış kazandırma beklentisi, öğretmen merkezli ve kural odaklı eğitim beklentisi ile öğrencilerin akademik güdülenmeleri arasında pozitif anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Fakat velilerin kavramsal anlama ve katılım beklentisi, tutum ve davranış kazandırma beklentisi ve öğretmen merkezli ve kural odaklı eğitim beklentisi ile öğrencilerin matematik korkuları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between parents' expectations from mathematics education and some variables considered to be effective in the mathematics education process, such as students' math anxiety, perceptions of math self-efficacy, and academic motivation. Parents, who constitute one of the fundamental building blocks of the education system, play a significant role in the success of changes made in mathematics education. Many countries make changes in their education systems in line with parents' expectations. This study, by revealing parents' expectations from mathematics education, can facilitate healthy communication between the school, teachers, and parents. The concepts of math anxiety, perception of math self-efficacy, and academic motivation in students are important variables that need to be examined for students to successfully complete educational activities. Investigating the relationship between these variables and parents' expectations is also important for addressing problems arising from parents during the process.This perspective demonstrates the importance of this study. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research.. The sample of the study consisted of 564 7th grade students and their parents selected according to the appropriate sampling method, studying in the central and districts of Kars province in the second semester of the 2022-2023 academic year.“Mathematics Education Parent Expectation Scale,”“Mathematics Fear Scale,”“Mathematics Self-Efficacy Perception Scale,”and“Academic Motivation Scale”were used as data collection tools. Firstly, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were applied to determine the normal distribution of the data. According to the normality test results, it was found that the data did not show a normal distribution, so the non-parametric test of Kruskal-Wallis-H was used for single variable analyses based on the variable type and the fulfillment of assumptions. The relationships between variables and sub-dimensions of the scale were tested using the Spearman correlation coefficient. According to the research findings, a significant positive relationship was found between parents' expectations of conceptual understanding and participation, attitude and behavior development expectations, and teacher-centered and rule-focused education expectations, and students' mathematics self-efficacy perceptions. On the other hand, a significant positive relationship was found between parents' expectations of conceptual understanding and participation, attitude and behavior development expectations, teacher-centered and rule-focused education expectations, and students' academic motivations. However, statistically significant differences were not found between parents' expectations of conceptual understanding and participation, attitude and behavior development expectations, teacher-centered and rule-focused education expectations, and students' mathematics fears.