Sanat eğitimi alan öğrencilerin pastiş ve parodi kavramlarına yönelik görüşleri
Opinions of art students on the conceptions of pastish and parody
- Tez No: 870910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Temellük sanatının modern eserlerin orijinallik ve taklit gibi kavramlarla ilişkisini ele alarak bu sanatın birçok alt dalı olan kopya, parodi, reprodüksiyon, pastiş ve eklektik yapı gibi kavramları da incelemiş bulunmaktayız. Ayrıca post-modernizm ve modernizm dönemleri arasındaki farkları ve bu dönemlerde ortaya çıkan temellük sanatının etkilerini de ele alınmıştır. Ancak bu araştırma diğer temellük sanatı araştırmalarından farklı bir yaklaşım sergilemektedir. Çünkü burada sanat eğitimi alan öğrencilerin post-modern sanata karşı bakış açıları ve temellük sanatı altındaki pastiş ve parodi kavramlarının yarattığı tartışmaları da ele alınmaktadır. Bu nedenle Necmettin Erbakan Üniversitesi Resim Anabilim Dalında öğrenim gören lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin post-modern sanata yaklaşımlarını, temellük sanatı ile ilgili bakış açılarını, düşüncelerini ve günümüz sanatını algılayışlarını araştırmayı amaçlamaktayız. Bu çalışmada, temellük sanatının modern sanat eserlerindeki etkileri ve alt dallarıyla birlikte incelenerek öğrencilerin sanat eğitimi almış olmaları sebebiyle post-modern sanata bakış açılarının farklılıkları da gözlemlenmiştir. Bununla birlikte pastiş ve parodi kavramlarına ilişkin tartışmaların da öğrencilerin görüşleriyle birlikte ele alınması önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
By discussing the relationship between the art of appropriation and concepts such as originality and imitation of modern works,we have also examined concepts such as copy, parody,reproduction,pastiche and eclectic structure,which are many sub-branches of this art. Besides,the differences between the post-modernism and modernism periods and the effects of appropriation art that emerged in these periods have been also discussed.However,this research takes a different approach from the other appropriation art researches.Since in this study the perspectives of art students towards post-modern art and the debates created by the concepts of pastiche and parody under the art of appropriation are also discussed. For this reason,we aim to search the appropaches undergraduate students studying at Necmettin Erbakan University Department of Art Teaching to post-modern art,their perspectives on appropriation art,their opinions and their perception of today's art. In this study, by examining the effects of appropriation art on modern works of art and sub-branches together,the differences in students' perspectives on post-modern art due to their art education have also been observed.However, dealing with the discussions regarding the concepts of pastiche and parody together with the students' opinions provides an important contribution.