Kış olimpiyat oyunları düzenleyen ülkelerin snowboard branşındaki başarılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the achievements of the countries organizing the winter olympic games in the snowboard branch
  1. Tez No: 870935
  2. Yazar: YUSUF ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada kış Olimpiyat oyunları (OWG) düzenleyen ülkelerin Snowboard branşlarında kadın, erkek ve toplamda kazandıkları madalyalar ile organizasyon düzenleme sayıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma nicel veriler kullanılarak oluşturulan ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Kış Olimpiyat Oyunları (OWG) düzenleyen Amerika, Almanya, Avusturya, Fransa, Çin, Güney Kore, İtalya, İsviçre, Japonya, Kanada, Norveç, Rusya ve Yugoslavya ile Olimpiyatlarda madalya kazanan Avustralya, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsveç, Slovenya ve Yeni Zelenda'nın yer aldığı ülkeler oluşturmuştur. Ülkelerin kazandıkları madalyalara ait veriler Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) veri tabanında yer alan yarışma sonuçları kısmından alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 istatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Kolmogorov Simirnov ve Shapiro Wilk normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla non parametrik istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmış ve Mann Whitney U testi yaplmıştır. Bulgular: Kış Olimpiyat oyunları düzenleyen ülkelerin başarı düzeylerinin daha yüksek olduğu ve düzenleme sayısı ile başarı arasında olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ülkelerin kazandıkları madalya sayıları açısından, Olimpiyat düzenleyen ve düzenlemeyen ülkeler arasında fark olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Kış Olimpiyat oyunları düzenleyen ülkelerin, düzenlemeyen ülkelerden daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the relationship between the number of Winter Olympic Games (OWG) organizing countries and the number of women's, men's and total medals won in Snowboarding and the number of organizations. Method: The study is a correlational survey model using quantitative data. The population of the study consisted of the countries that organized the Olympic Winter Games (OWG), including the USA, Germany, Austria, France, China, South Korea, Italy, Switzerland, Japan, Canada, Norway, Russia and Yugoslavia, and the countries that won medals in the Olympics, including Australia, the United Kingdom, the Czech Republic, Finland, the Netherlands, Spain, Sweden, Slovenia and New Zealand. The data on the medals won by the countries were taken from the competition results section of the International Ski Federation (FIS) database. SPSS 26.0 statistical analysis program was used to analyze the data. As a result of Kolmogorov Simirnov and Shapiro Wilk normality tests, it was determined that the data were not normally distributed. In order to test the hypotheses, nonparametric statistical analysis methods were used and Mann Whitney U test was performed. Findings: It has been determined that the success levels of the countries that organize the Winter Olympic Games are higher and there is a positive relationship between the number of organizations and success. In terms of the number of medals won by countries, it has been determined that there is a difference between the countries that organize the Olympics and the countries that do not. Results: It was concluded that the countries that organise Winter Olympic Games are more successful than the countries that do not.