Sporcuların besin tüketiminin sera gazı emisyonu ve su ayak izi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional consumption of athletes in terms of greenhouse gas emission and water footprint
- Tez No: 870934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sporcuların sağlık ve performans gelişiminin temelini oluşturan beslenme planında sürdürülebilirliğin sağlanması kritik öneme sahiptir. Bu çalışma Ankara ili Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi ve Ankara Sporcu Sağlığı, Performansı ve Hizmet Kalite Standartları Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan sporcular ile gerçekleştirilmiştir. Sporcuların besin tüketiminin sera gazı emisyonu ve su ayak izinin hesaplanması ile besin tüketiminin sürdürülebilirliğinin ve sürdürülebilir beslenme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma yaş ortalaması 21,0±3,3 olan, farklı spor branşlarından toplam 100 adet profesyonel sporcu ile gerçekleştirilmiştir. Konuyla ilgili literatür incelenerek araştırma için bir anket geliştirilmiştir. Beş bölümden oluşan ankette sporcuların sosyo-demografik özellikleri, sürdürülebilir beslenme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının sorgulandığı bölümler ve besin tüketim sıklığı formu yer almaktadır. Besin tüketim sıklığı formundan elde edilen verilerle sporcuların tükettiği kırmızı et miktarı, aldığı bitkisel ve hayvansal protein miktarı, besin tüketiminin sera gazı emisyonu (SGE) ve su ayak izi (SAİ) hesaplanmıştır. Veri toplama süreci, merkeze başvuran sporculardan gönüllü olanlarla yüz yüze görüşme yoluyla gerçekleştirilmiştir. Sporcuların besin tüketiminin SGE'si kişi başı 3017,1±1877,4 g CO2 eşdeğeri/g/gün ve SAİ'si kişi başı 5,4±3,2 mL/g/gün hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is of critical importance to ensure sustainability in the nutrition plan, which forms the basis of athletes' health and performance development. This study was carried out with athletes within the Turkish Olympic Preparation Center in Ankara and Ankara Athlete Health, Performance and Service Quality Standards Department. It is aimed to evaluate the sustainability of food consumption and their knowledge, attitudes and behaviors about sustainable nutrition by calculating the greenhouse gas emissions and water footprint of athletes' food consumption. The study was conducted with a total of 100 professional athletes from different sports branches, with an average age of 21.0±3.3. A survey was developed for the research by examining the literature on the subject. The survey, which consists of five sections, includes sections where the socio-demographic characteristics of the athletes, their knowledge, attitudes and behaviors regarding sustainable nutrition, the use of ergogenic support are questioned, and a food consumption frequency questionnaire. With the data obtained from the food consumption frequency questionnaire, the amount of red meat consumed by the athletes, the amount of vegetable and animal protein they consumed, greenhouse gas emissions (GHG) and water footprint (WF) of food consumption were calculated. The data collection process was carried out through face-to-face interviews with volunteer athletes who applied to the center. The GHG of letes' food consumption was calculated as 3017.1±1877.4 g CO2 equivalent/g/day per person and the WF was 5.4±3.2 mL/g/day per person.