Economic analyses of utilization of biomethane in Turkey
Türkiye'de biyometandan yararlanılmasının ekonomik analizi
  1. Tez No: 870941
  2. Yazar: BATUHAN GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHIHOMI ARA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Biyometan, küresel olarak gelişmekte olan, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir yakıt olup, atık yönetimi, karbon azaltma potansiyeli ve maliyet rekabetçiliği açısından gelecekte umut vadeden bir çözüm olarak kabul edilmektedir. Çalışma, Türkiye için muhtemel bir biyometan tesisinin ekonomik fizibilite koşullarını belirlemeyi ve tesisin karbon azaltma potansiyelini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Biyometan üretmek için ham madde biyogaz olduğundan, çalışma elektrik üreten biyogaz tesislerinin toplam maliyetinin ana belirleyicilerini analiz etmektedir. Bulgularımız arasında (1) onarım bakım maliyetleri, işgücü maliyetleri ve ham madde maliyetinin, tesislerin toplam maliyetinin ana belirleyicileri olduğu bulunmuştur. Ayrıca, biyogaz üretim maliyeti değeri, hayali bir biyometan tesisi için hammaddeler olarak bir maliyet bileşeni olarak hesaplanmaktadır. Hayali tesisin fizibilite analizi, farklı ölçeklerdeki farklı biyometan üretim teknolojilerini karşılaştırmaktadır. Sonuç olarak, tek uygun teknolojinin Basınçlı Su Yıkama yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, biyogaz potansiyeli için tavuk dışkısı ve sığır dışkısına yönelik sıcak nokta alanları üretilmiş ve potansiyel biyometan tesisleri için bir il önerisi sunmak amacıyla Çorum ve Kars'ın uygun yerler olarak düşünüldüğü belirtilmiştir. Son olarak, bahsedilen biyometan tesisinin üretiminin yılda 81,952 ton net karbon tasarrufuna yol açacağı ve bunun yıllık 15,161,094 dolarlık sosyal faydaya eşit olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biomethane is a globally flourishing, renewable, and sustainable fuel and is considered to have the potential to be a promising solution in the future because of its benefits in terms of waste management, carbon reduction potential, and cost competitiveness. The study analyzes to determine the economical feasibility conditions of a prospective biomethane facility for Turkey as well as the carbon reduction potential of the facility. Because the raw material to produce biomethane is biogas, the study analyses the main determinants of the total cost of biogas firms producing electricity. Our findings include (1) repair maintenance costs, labor force costs, and raw material cost are the main determinants of the total cost of the firms. In addition, biogas production cost value is calculated hypothetically to utilize in the hypothetic biomethane facility as raw material as a cost component. The feasibility analysis of the hypothetic facility compares different biomethane production technologies on different scales. It is resulted that the unique feasible technology is the Pressurized Water Scrubbing method. Moreover, Hotspot fields are produced for biogas potential for layer chicken manure and cattle manure to suggest a province for the potential biomethane facility. In this respect, Çorum and Kars are considered as favorable places. Lastly, it is concluded that the mentioned biomethane facility production would cause 81,952 tons yearly net carbon savings which is equal to $15,161,094 social benefits yearly.