Medyada toplumsal cinsiyet temsillerinin sosyoloji öğrencileri tarafından değerlendirilmesi üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the evaluation of gender representation in media by sociology students
  1. Tez No: 870940
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmada medya ile izleyici arasındaki ilişkiye odaklanılmış ve toplumsal cinsiyet farkındalığına sahip olduğu düşünülen lisans düzeyindeki sosyoloji öğrencilerinin medyadaki toplumsal cinsiyet temsilleri hakkındaki düşünceleri incelenmiştir. Bu şekilde, sosyoloji öğrencilerinin topluma yönelik açıklamalarda toplumsal cinsiyet perspektifini dikkate alıp almadıkları anlaşılabilecektir. Feminist metodolojik yaklaşım rehberliğinde cinsiyetler arası eşitsizliğe yol açan normların açığa çıkarılması ve sosyoloji öğrencilerinin medyadaki toplumsal cinsiyet temsillerini ne şekilde anlamlandırdıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Ankara'daki devlet üniversitelerinde öğrenim gören 10 lisans düzeyi 3. ve 4. sınıf öğrenci ile derinlemesine görüşmeler yapılmış, öğrencilerin medyadaki kadın erkek temsillerini olumsuz olarak değerlendirdiği ve klişe tiplemelerin medyada yeniden yaratılarak eşitliğe zarar verdiklerini düşündükleri bulunmuştur. Sansasyon ve reyting uğruna toplumsal cinsiyet rol ve normlarının suiistimal edildiği belirtilirken meseleye farklı açılardan bakan öğrenciler de bulunmaktadır. Sosyoloji lisans müfredatındaki zorunlu veya seçmeli toplumsal cinsiyet derslerinin etkisinin nasıl yorumlanması gerektiği katılımcıların görüşleriyle ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the relationship between media and audience and examines the thoughts of undergraduate sociology students, who are considered to be gender-aware, on gender representations in the media. In this way, it will be understood whether sociology students take into account the gender perspective in their explanations of society. Under the guidance of feminist methodological approach, it is aimed to reveal the norms that lead to inequality between genders and to reveal how sociology students make sense of gender representations in the media. In this direction, in-depth interviews were conducted with 10 undergraduates third and fourth degree students studying at state universities in Ankara, and as a result, it was found that the students evaluated the representations of men and women in the media negatively and thought that stereotypes were recreated in the media and harmed equality. While it is stated that gender roles and norms are abused for the sake of sensation and ratings, there are also students who see the issue from different perspectives. The views of the participants reveal how the impact of compulsory or elective gender courses in the sociology undergraduate curriculum should be interpreted.