Sağlık kurumlarında değişim yönetimi uygulamalarının iş performansına etkisi, değişime direncin aracılık rolü, Mersin ilinde bir uygulama
The effect of change management practices on business performance in health institutions, mediation role of resistance to change, an application in Mersin
- Tez No: 870953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sağlık kurumlarında gerçekleştirilen değişim yönetimi uygulamaları, iş performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Değişime direnç, değişim yönetimi uygulamalarının iş performansına olan etkisinde aracılık rolü oynadığı gözlemlenmektedir. Bu tez çalışması, sağlık sektöründe değişim yönetimi süreçlerinin, çalışanların performansı üzerindeki etkilerini ve değişime direnç gösteren faktörlerin bu süreçte nasıl bir aracılık rolü üstlendiğini detaylı bir şekilde incelemektedir. Araştırma, sağlık kurumlarında uygulanan değişim yönetimi stratejilerinin, iş performansı üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini, değişime direnç kavramı üzerinden analiz etmekte ve bu süreçte karşılaşılan zorluklara çözüm önerileri sunmaktadır. Araştırma, Mersin'deki sağlık çalışanları ile yürütülmüştür. Çalışma, nicel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu veriler, anket yöntemi ile sağlık sektörü çalışanlarından toplanmıştır. Araştırma sonuçları, istatistiksel analiz teknikleri ve tematik analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamlı metodoloji, değişim yönetimi süreçlerinin sağlık sektöründeki çalışan performansı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde incelemeyi ve direnç gösteren faktörlerin aracılık rolünü derinlemesine anlamayı sağlamıştır. Sağlık sektöründe değişim yönetimine yaklaşımın, kurumsal performansı nasıl etkilediğini ve değişim süreçlerinde çalışanların direnç gösterme eğilimlerinin bu etkileşim üzerindeki rolünü ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Change management practices implemented in healthcare institutions have a significant impact on business performance. It is observed that resistance to change plays a mediating role in the effect of change management practices on business performance. This thesis study examines in detail the effects of change management processes in the healthcare sector on the performance of employees and how factors that resist change play a mediating role in this process. The research analyzes the direc3t and indirect effects of change management strategies implemented in healthcare institutions on business performance through the concept of resistance to change and offers solutions to the difficulties encountered in this process. The research was conducted with healthcare professionals in Mersin. The study was conducted using quantitative research methods. These data were collected from healthcare sector employees by survey method. The research results were evaluated using statistical analysis techniques and thematic analysis methods. This comprehensive methodology enabled a detailed examination of the effects of change management processes on employee performance in the healthcare sector and an in-depth understanding of the mediating role of resistance factors. It reveals how the approach to change management in the healthcare sector affects corporate performance and the role of employees' tendency to resist during change processes on this interaction.