Müzikal yaratıcılığın genişletilmesi bağlamında foley seslerin sinyal işlemciler yoluyla işlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the processing of foley sounds through signal processors in the context of expanding musical creativity
- Tez No: 870952
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARAPGİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada müzikal yaratıcılığın genişletilmesi bağlamında Foley seslerin sinyal işlemciler yoluyla nasıl işlenebileceği incelenmiştir. Araçsal durum çalışması desenine sahip olan bu nitel yöntem araştırmasında öncelikle Foley seslere ilişkin yeni bir sınıflandırma şekli oluşturulmuştur. Ardından Foley sesler ile müzik yapan müzik prodüktörlerinin çalışmaları incelenmiş ve Foley sesleri müzik prodüksiyonlarında ne şekilde kullandıkları gözlemlenmiştir. Çevrim içi Foley ses kütüphanelerinden elde edilen Foley ses örnekleri Digital Audio Workstation (DAW) yazılımındaki sinyal işlemciler yoluyla işlenerek manipüle edilmiş ve böylece yeni tınılar kazanmaları sağlanmıştır. Oluşturulan bu yeni sesler sampler ve davul pluginlerine atanarak klavyede çalınabilir hale getirilmiş, böylece yalnız Foley seslerin kullanıldığı müzik eserlerinin üretilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigated the processing of Foley sounds through signal processors in the context of expanding musical creativity. On this qualitative method research with an instrumental case study design, a new classification form of Foley sounds was created. Additionally, the works of music producers who make music with Foley sounds were analysed to observe how they use Foley sounds in their music productions. Foley sound samples obtained from online Foley sound libraries were manipulated by processing through signal processors in Digital Audio Workstation (DAW) software, resulting in the creation of new timbres. These new sounds were assigned to samplers and drum plugins and made playable on the keyboard. Thus, musical works with only Foley sounds were produced.