Karacasu ilçesi yerel halkının ekoturizm algısı
Ecotourism perception of the local people of Karacasu district
- Tez No: 870956
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN TAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Alternatif turizm türlerinden biri olan ekoturizm son yıllarda pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Ülkemiz de sahip olduğu zenginliklerle dünyadaki önemli ekoturizm destinasyonları arasındadır. Bu çalışmanın yürütüldüğü Aydın iline bağlı Karacasu ilçesi sahip olduğu doğal güzellikler, tarihi ve kültürel zenginlikler ile ülkemizin ekoturizm potansiyeline katkıda bulunmaktadır. Ekoturizm kavramının en temel bileşenlerinden biri olan yerel halkın ekoturizm hakkındaki görüşlerinin bilinmesi ekoturizmin geleceği için oldukça önemlidir. Bu çalışmada Karacasu ilçesi yerel halkının ekoturizm algısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, seçkisiz yöntemle belirlenen 377 örneklem ile yürütülmüştür. Veriler anket tekniği ile elde edilmiştir. Demografik özellikler, ekoturizmin tanımına ilişkin bilgi düzeyi, Karacasu'nun ekoturizm açısından eksiklerinin ve ilçede yapılabilecek ekoturizm faaliyetlerinin neler olduğuna dair yerel halkın görüşleri anketteki ilk iki bölüm ile elde edilmiştir. Kavak (2015) tarafından geliştirilen ölçek kullanılarak yerel halkın ekoturizm algısı belirlenmeye çalışılmıştır. Ölçek 16 madde ve 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Frekans analizi, ortalama, standart sapma, güvenirlik analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Sonuçlara göre; Karacasu yerel halkı ekoturizmi“çevreyi koruyan ve yerel halkın refahına katkı sağlayan turizm”olarak tanımlamaktadır. Yerel yönetimlerin ekoturizm ile ilgili politika oluşturmadığını ve yeterince tanıtım yapılmadığını düşünen yerel halk ilçenin doğa yürüyüşü, bisiklet turizmi ve tarihsel alan turizmi için uygun olduğu görüşündedir. Ayrıca ekoturizmin“bölgenin tanıtımına katkı sağlayacağı”algısı oldukça yüksektir. Bununla birlikte ölçek alt boyutları ile bazı demografik özellikler arasında anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently ecotourism has been popular all over the world. Our country is one of important ecotourism destinations. The universe of the paper Karacasu, district of Aydın province has natural beauties, historical and cultural values. The perception of local people regarding ecotourism, which is one of the most basic components of ecotourism, is critical for the future of ecotourism. The study aimed to determine the ecotourism perception of Karacasu local people. The research was performed via quantitative research method, with 377 samples randomly determined. Survey technique was used. Demographic characteristics, knowledge concerning definition of ecotourism, local people's opinions about the deficiencies of Karacasu in terms of ecotourism and ecotourism activities that can be performed in Karacasu were obtained through the first two sections of survey. To determine local people's perception of ecotourism, the scale developed by Kavak (2015) was utilized. The scale consists of 16 items and 3 sub-dimensions. The data were evaluated via SPSS program. Findings were obtained using frequency analysis, mean, standard deviation, reliability analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests. For Karacasu local people ecotourism“protects the environment and contributes to the welfare of local people”. Local people, who think that local governments do not create ecotourism policies and that there is not enough promotion, consider that the district is suitable for trekking, bicycle tourism and historical site tourism. The perception that ecotourism will“contribute to the promotion of the region”is quite high. Besides significant differences were found between the scale sub-dimensions and some demographic characteristics.