Hava kargo taşıyıcılarının operasyonel, finansal ve çevresel sürdürülebilirlik performansının analizi
Analysis of operational, financial and environmental sustainability performance of air cargo carriers
- Tez No: 870957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hava kargo, dünya ekonomisinin sürdürülebilirliğinde, kapsayıcı büyümede hayati bir rol oynamakta ve sosyal kalkınmayı, sağlık sistemlerini, biyolojik çeşitliliği koruma programlarını ve küresel barışı desteklemektedir. Hem karbon emisyon değerlerinin azaltılmasını hem de uzun vadeli finansal hayatta kalabilirliği ifade eden hava kargo sürdürülebilirliği, özellikle COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana kritik nitelik taşır hale gelmiştir. Araştırma, pandemi öncesinde, pandemi dönemi ve sonrasında (2018-2022) 8 hava kargo taşıyıcısının verilerini kullanarak, COVID-19 krizinin hava kargo taşıyıcılarının sürdürülebilirlik performansları üzerindeki çok boyutlu etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Üç operasyonel, üç finansal ve bir çevresel kriter esas alınarak MEREC-CoCoSo/Borda yöntemleri ile analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları salgın döneminde sürdürülebilirlik kapsamında finansal ve operasyonel ölçütler baskın iken, salgın sonrası dönemde karbon azalımı ile çevresel sonuçların ön plana çıktığını göstermektedir. Diğer bir deyişle sektörde finansal toparlanma ve dekarbonizasyon yeniden önem kazanmaya başlamıştır. Genel ve devamlı sürdürülebilirlik açısından en iyi performans gösteren hava kargo işletmeleri entegratör taşıyıcılar ve sadece kargo taşımacılık hizmeti sunan taşıyıcılardır. Havacılık endüstrisini krizlere ve aksamalara hazırlamak için filonun yenilenmesi, devlet desteklerine karbondan arındırma koşulları eklenmesi ve havaalanı slot politikalarını gözden geçirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Air cargo plays a vital role in sustaining the world economy, inclusive growth, and supports social development, health systems, biodiversity conservation programs and global peace. Air cargo sustainability, defined as both carbon emission reduction and long-term financial survival, has become critical, especially since the beginning of the COVID-19 pandemic. The research examines the multidimensional effects of the COVID-19 crisis on the sustainability performance of air cargo carriers, using data from 8 air cargo carriers before, during and after the pandemic (2018-2022). Three operational, three financial and one environmental criteria are analyzed with the MEREC-CoCoSo/Borda methods. The analysis shows that while sustainability was dominant in terms of financial and operational results during the pandemic period, carbon reduction and environmental consequences came to the fore in the post-pandemic period. In other words, financial recovery and decarbonization have started to gain importance again in the sector. The best performers in terms of overall and ongoing sustainability are integrator carriers and carriers that provide cargo-only transportation services. To prepare the aviation industry for crises and disruptions, it is important to renew the fleet, add decarbonisation conditions to government subsidies and review airport slot policies.