Rengvedana cîhanbînîna Kurdan di gotinên mezinan de
Kürt atasözlerinde dünyayı algılama biçimi
- Tez No: 870965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dil, çocukluktan itibaren insanları etkisi altına alır. Biz insanlar olgunlaşıncaya kadar bu dünyayı dillerimiz aracılığıyla değerlendiririz. Düşüncelerimizi dil aracılığıyla karşılaştırır ve oluştururuz. Çoğu zaman düşüncelerimiz, çevremizdekilerin konuşmasına ve diline dayanır. Dil ve düşünce aynı şey değildir ancak birbirini tamamlarlar. Her dilin iç sisteminin düşünceye etkisi olduğu gibi, dilin yapısına ait kelime ve ifadelerin de düşünceye etkisi vardır. Dolayısıyla her dilin ve her insanın kendine ait bir dilsel, dünyayı algılama biçimi vardır. Bu aynı zamanda göreceli dil teorisinin düşünce çerçevesine de girer. Bu durum, söz konusu teorinin tüm yönlerinin kapsamlı anlatım yöntemiyle değerlendirilmesiye açıklanmaktadır. Kürt atasözleri, Kürtlerin dil özgünlüğüdür. Kürt atasözlerinde Kürtlerin inanç, kültür, çevre ve dünyayı algılama biçimleri vardır. Kürt Atasözleri, Kürtlerin düşüncelerini göreceli olarak etkileyen dil araçlarından biridir. Burada Kürt atasözleri, özel ve bağımsız bir dünya görüşü olarak sunulmaktadır, her şeye dair vizyonumuzun nasıl olacağını görmek mümkündür. Bu araştırma da Kürt Atasözlerinin dünya görüşünün, yaşadığımız dünyanın pratik uygulamasında ne kadar faydalı olabileceğini irdeledik. Kürt atasözlerini, sadeliğiyle, farklı farklı konularda kıyaslamak bir yana, mevcut teknolojik ve politik gelişmelere ve çağın değişimlerine uyum sağlayabilmektedir. Anahtar kelimeleri: Dil, Görecelilik Teorisi, Düşünme, Dünyayı Algılama, Atasözleri.
Özet (Çeviri)
Language has influenced people since childhood, until these people reach the highest level of their enlightenment, through their language they evaluate this great and da veloped world. We compare and create our thinking through language, many times our thinking are based on the speech and language of the outsi da environment. Language and thinking are not the same, but they complement each other. The internal system of each language has an effect on thinking, the words and expressions of the language structure have an effect on thinking. With this, each language and each person has their own special linguistic worldview, which also falls un da r the framework of the relative theory of language. This is explained through a comprehensive explanation of all aspects of this theory. The proverbs are the originality of the Kurdish language, memory and belief, culture, environment and worldview of the Kurds. The proverbs are one of those language tools that have influenced the Kurdish individual's i da a in a relative way. Here, the proverbs are presented as a special and in da pen da nt worldview. It is possible to see how our vision for everything will be according to proverbs. We will see again to what extent the worldview of the proverbs are appropriate. These proverbs can be useful in their practice for the world we live in. The Kurdish proverbs with their simplicity can be combined with the current technological and political da velopment and the changes of the era, according to their measurement on different issues. Keyword: Language, Theory of Relativity, Thinking, Worldview, Kurdish Proverbs.