Rengvedana DAİŞ ê dı helbestên Kurdî de - kovara Peyv weke mınak
IŞİD'in Kürt şiirinde yansıması, Peyv dergisi örneği
  1. Tez No: 846698
  2. Yazar: YUSİF MUHSİN MİŞXİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarih boyunca şiir toplumun yansıması olmuş, geçmiş dönemler ve toplumun durumu o milletin şiirlerinde karşımıza çıkmıştır. Kürt şiiri de Kürt kültür ve kültürünün bir yansıması olmuştur. Şairlerimiz her durumda milli meseleleri ve imaları kullanmışlardır. Kürdistan'ın güneyinde son on yılda yaşanan olaylar, başta IŞİD savaşı olmak üzere Kürt şiirinde karanlık ve nettir. Bu şiirlerin yayımlanmassı için pek çok gazete, dergi ve medya kuruluşu kapısını açmıştır. Peyv dergisi de bunlardan biridir. Peyv dergisinin ilk sayısı 1980 yılında çıkmıştır. Ancak resmi olarak 1993 yılında Peyv adıyla çalışmalarına başlamıştır. Spor ve entelektüel bir dergi olan bu dergi, yılda dört kez yayınlanmakta olup, binası Duhok'tadır. Ancak IŞİD'in gelişi, makalelerinin ve sayılarının yayınlanmasını etkiledi ve sayfalarını dört bölgedeki Kürt yazarların eserlerinin yayımlanmasına ayırdı. 2014 yılında IŞİD'in Güney Kürdistan'a saldırısıyla birlikte dergide 2022 yılına kadar 41'i IŞİD ile ilgili olmak üzere toplam olarak 409 şiir yayımlandı. Ancak dergi incelendiğinde IŞİD'in dergideki şiirlerin içeriğine ve üslubuna etki ettiği görülmektedir. Kürt şairler bu şiirlerin içeriğinde düşmana, Kürt halkına ve dünyaya farklı mesajlar vermektedirler. Bu çalışmanın amacı, IŞİD'in Kürt şirindeki yansımasını Peyv dergisi örneğinde ortaya koymaktır. Literatür incelendiğinde bu tür bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma Peyv dergisinde 2014 yılından 2022 yılına IŞİD ile ilgili olarak yayımlanan 41 şiirle incelenmesiyle sınırlı tutulmuştur. Çalışmanın sonunda incelenen şiirlerde bütün Kürt halkında ön plana çıkan vatan sevgisin, IŞİD'in zulmünden, Kürt savaşçılarının halkının savunucusu olduklarından, Kürt kadın savaşçılarının rolünden bahsedildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Throughout history, poetry has been a reflection of society, and past periods and the situation of society have appeared in the poems of that nation. Kurdish poetry has also been a reflection of Kurdish culture and culture. Our poets used national issues and allusions in every situation. The events that took place in the south of Kurdistan in the last decade, especially the ISIS war, are dark and clear in Kurdish poetry. Many newspapers, magazines and media organizations opened their doors for the publication of these poems. Peyv magazine is one of them. The first issue of Peyv magazine was published in 1980. However, it officially started its work in 1993 under the name Peyv. This magazine, which is a sports and intellectual magazine, is published four times a year and its building is in Duhok. However, the arrival of ISIS affected the publication of its articles and issues, and it devoted its pages to the publication of works by Kurdish writers in four regions. With the attack of ISIS on Southern Kurdistan in 2014, a total of 409 poems, 41 of which were about ISIS, were published in the magazine until 2022. However, when the magazine is examined, it is seen that ISIS affects the content and style of the poems in the magazine. Kurdish poets give different messages to the enemy, the Kurdish people and the world in the content of these poems. The aim of this study is to reveal the reflection of ISIS in Kurdish poetry in the example of Peyv magazine. When the literature was examined, no such study was found. The study was limited to examining 41 poems about ISIS published in Peyv magazine from 2014 to 2022. At the end of the study, it was seen that in the poems examined, the love of homeland that comes to the fore in all Kurdish people, the cruelty of ISIS, the fact that Kurdish warriors are the defenders of their people, and the role of Kurdish women warriors are mentioned.