Tüberküloz tedavisinde eozinofil yüksekliğinin tedavi süresine etkisi
Effect of eosinophile highness on treatment duration in tuberculosis treatment
- Tez No: 870986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Mikobakteriyel enfeksiyonlar eozinofili ile sonuçlanabileceği gibi izoniazid, etambutol ve rifampin kullanımı da nadiren eozinofili ile sonuçlanabilir. Çalışmamızda ilaca duyarlı yeni akciğer tüberkülozu olgularında eozinofili gelişiminin tedavi süresine etkisini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM Tüberküloz tanılı hastalar üzerinde retrospektif bir çalışma olarak tasarlandı. 2017-2022 yılları arasında toplam 6045 hasta tarandı. Alerji ve immünoloji bölümü tarafından konsülte edilen ve yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir eozinofili nedeni tespit edilemeyen toplam 119 hasta çalışmaya dahil edildi (grup 2). Aynı dönemde takip edilen toplam 121 hasta kontrol grubu (grup1) olarak atandı. BULGULAR Yaş medyan değeri grup 1 için 43 (18,82), grup 2 için 45 (18,84) (p=0,485), tedavi süresi medyan değeri sırasıyla 7 (6,9) ve 6 ( 6,9) ay, (p=0,013). SONUÇ Çalışmamızda eozinofilisi olan hasta grubunda, eozinofilisi olmayan hasta grubuna göre tüberküloz tedavi süresinin daha kısa olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
cobacterial infections may result in eosinophilia, and also isoniazid, ethambutol, and rifampin may rarely result in eosinophilia. In our study, we investigated the effect of eosinophilia development on the duration of treatment in patients with new case drug-sensitive pulmonary tuberculosis. MATERIAL AND METHOD It was designed as a retrospective study of patients with TB. A total of 6045 patients were screened between 2017 and 2022. A total of 119 patients who were consulted by the allergy and immunology department and in whom no cause could be identified after the examinations were included in the study (group 2). A total of 121 patients who were followed up in the same period were assigned as the control group (group1). RESULTS The median value for age was 43 (18,82) for group 1 and 45 (18,84) for group 2 (p=0.485), and the median values for treatment duration were 7 (6,9) and 6 (6,9), respectively (p=0.013). CONCLUSION We concluded that eosinophilia in tuberculosis shortened the duration of treatment according to our study.