Hafif astımda inhale steroid ve inhale steroide eklenen uzun etkili beta-2 agonist tedavisinin antiinflamatuar etkileri
Anti-inflammatuar effects of inhale corticosteroid and combined therapy with inhale corticosteroid and long-acting beta-2 adrenoceptör in mild asthma
  1. Tez No: 267668
  2. Yazar: ÖZNUR GÜVENÇ UZUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT TEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada bir inhale steroid olan budesonide ve budesonide eklenen bir ß2-agonist olan formeterolün astımda havayolu inflamasyonu üzerine olan antiinflamatuar etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 20 hasta randomize olarak budesonid (BUD) ve budesonid / formeterol(BUD+ F) grubu olarak tanımlanan iki eşit gruba ayrıldı. BUD grubuna 200 µg budesonide, BUD+ F grubuna ise 200 µg / 12 µg budesonide / formeterol günde iki kez olmak üzere 4 hafta süreyle verildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan tedavi öncesi ve sonrasında total hücre sayısı ve eozinofil sayısı için indükte balgam örnekleri, serum eozinofil sayısı ve ECP düzeyini ölçmek için ise venöz kan örnekleri alındı.Hastaların 15'i kadın, 5'i erkek hasta olup, yaş ortalamaları BUD grubunda 44,0 ± 12,2, BUD+F grubunda 43,6 ± 7,6 idi. Yaş, cinsiyet, bazal SFT ve bazal inflamasyon parametreleri açısından her iki grub arasında istatiksel olarak fark yoktu (p>0,05). Tedavi sonrası her iki grupda da FEV1, PEF ve FEF25?75 değerlerinde artış olmakla birlikte, BUD grubunda FEV1 ve FEF25?75 değerlerinde ki artış istatiksel olarak anlamlılık göstermedi (p>0,05). Her iki grupda tedavi sonrası kan ve balgam eozinofil sayısı ile serum ve balgam ECP düzeylerinde azalma olmasına rağmen, sadece kan eozinofil sayısındaki azalma istatiksel olarak anlamlılık göstermemiştir (p>0,05). Gruplar arasında bu azalma anlamlı fark oluşturmamıştır (p>0,05). Her iki grubda tedavi sonrası balgam eozinofil sayısı ile ECP arasında pozitif korelasyon saptanmıştır.Hafif astımlılarda budesonide eklenen uzun etkili bir ß2-agonist olan formeterol tedavisi ne hava yolu obstrüksiyonunda ve inflamasyonunda düzelmeye ne de astım kontrolünü sağlamaya ek bir katkı sağlamamaktadır. Bu konuda daha çok hasta sayısını ve daha uzun tedavi sürelerini içeren geniş, randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the anti-inflammatory effects of inhale steroid budesonide and combined therapy with budesonide and ß2-agonist formeterol on airway inflammation in asthma. Twenty patients included into the study are classified in two equal group at randomly as budesonide (BUD) and budesonide+formeterol (BUD+F) groups. 200?g budesonide was given in budesonide group, 200?g / 12 ?g budesonide+formeterol was given in BUD+F group twice a day for four weeks. Before and after the treatment, venous blood samples were taken to measure the number of eosinophil count and ECP level in serum, induced sputum was taken for measuring total cell and eosinophil count from all the patients included into the study.Fiveteen of the patients are women, five are men. Age avarage is 44,0 ± 12,2 in budesonide group, 43,6± 7,6 in BUD± F group. There is no difference between two groups regarding age, sex, basal SFT, basal inflammation parameters. After the treatment in both groups in addition to the increase in FEV1, PEF and FEF25?75, the increase in FEV1, and FEF25?75 in BUD group is not significant statisticly(p>0,05). After the treatment in both groups, despite the decrease in eosinophil count in blood and sputum and ECP level in serum and sputum, the decrease in only eosinophil count in serum was not indicated a significant meaning statisticly (p>0,05). There has been no significant difference in the decrease between two groups(p>0,05) Positive correlation between eosinophil count and ECP level in sputum was found in two groups after the treatment.Combined therapy with budesonide and long-acting ß2-agonist formeterol has additional contribution neither in obstruction of airway, nor the recovery of inflammation and control of asthma. On this topic, more randomized studies are needed including more patients and longer treatment duration.