Farklı kurutma yöntemlerinin siyah üzüm çekirdeği tozuyla zenginleştirilmiş eriştenin kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of different drying methods on quality properties of noodles enriched with black grape seed powder
- Tez No: 870988
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇEN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada erişte örnekleri buğday ununun %25 oranında siyah üzüm çekirdeği tozuyla yer değiştirmesi ile hazırlanmıştır. Elde edilen erişteler sıcak hava (50 ºC), mikrodalga (200 W, 300 W ve 600 W) ve sıcak hava-mikrodalga kombinasyonu (200 W + 50 ºC, 300 W + 50 ºC ve 600 W + 50 ºC) yöntemleri kullanılarak 7 farklı parametre ile kurutma işlemine tabi tutulmuştur. Kurutma işlemi örneklerin nem miktarı yaklaşık %8'e düşünceye kadar sürdürülmüştür. Sıcak hava-mikrodalga kombinasyonuyla kurutulan erişteler diğer kurutma parametrelerine göre en kısa kurutma sürelerini göstermiştir. En uzun kurutma süresi ise 50 ºC örneğinde tespit edilmiştir. Farklı yöntemlerle kurutulan tüm örneklerde kurutma işlemi azalan hız periyodunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, noodle samples were prepared by replacing wheat flour with 25% black grape seed powder. The resulting noodles were subjected to drying process with 7 different parameters by using hot air (50 ºC), microwave (200 W, 300 W ve 600 W) and hot air- microwave combination methods (200 W + 50 ºC, 300 W + 50 ºC ve 600 W + 50º C). The drying process continued until the moisture content of the samples decreased to approximately 8%. Noodles dried with the hot air-microwave combination showed the shortest drying times compared to other drying parameters. The longest drying time was determined in the 50 ºC sample. In all samples dried by different methods, the drying process took place in the decreasing speed period.