The effects of drying methods and storage on some properties of raisins produced from black seeded and white seedless grapes grown in Iraq
Irakta yetiştirilen çekirdekli siyah ve çekirdeksiz beyaz üzümlerden üretilen kuru üzümlerin bazı özelliklerı üzerine kurutma yöntemlerinin ve depolamanın etkileri
- Tez No: 701272
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kurutma işlemlerinin ve depolamanın kuru üzüm özelliklerini nasıl etkilediğini araştırmaktır. Kuru üzümler, Sultana üzümlerinden güneşte (SDS) ve etüvde (DS) ve Rashmiree üzümlerinden güneşte (SDR) ve etüvde (DR) kurutularak üretilmiş ve 4 ay süreyle oda sıcaklığında depolanmıştır. Rashmiree üzümlerinin 100 tane ağırlığı, ortalama tane uzunluğu ve genişliği, ortalama salkım ve salkım tanesi değerleri Sultana üzümlerinden daha fazladır. Üzümlerin salkım uzunluğu ve genişliği açısından önemli bir fark yoktu. Ayrıca, Sultana üzümlerinin titrasyon asitliğ (TA), pH, L*, a*, b*, toplam çözülebilir katı madde, B, Cu, K, Mg, Mn, Na ve P değerleri (nem içeriği, DPPH, Fe, Zn haricinde) Rashmiree'den daha yüksek bulunmuştur. Ancak, su aktivitesi, total fenolik içeriği (TPC), ABTS ve refraktif indeks değerleri arasında önemli farklılıklar belirlenmemiştir. Depolama sonunda, SDS, DR ve SDR örneklerinin nem içeriğ; SDS örneğinin TA; SDR örneğinin L; DR örneğinin b*; DS, SDS ve SDR örneklerinin TPC; DS, SDS, DR, ve SDR örneklerinin DPPH; DS ve SDS örneklerinin pH, ABTS, B, Ca, Cu, Fe, K, Mg, Mn ve Zn ile DS örneğinin Na ve P değerleri artmış, analizi yapılan diğer değerler azalmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate how different drying processes and storage time affect raisin characteristics. Raisins were made from sun dried Sultana (SDS), dehydrated Sultana (DS), sun dried Rashmiree (SDR) and dehydrated Rashmiree (DR) and stored four months at room temperature. Rashmiree grapes had a greater weight per 100 berries, average berry length and breadth, average cluster, and berries per cluster than Sultana grapes. There were also no significant differences between grapes in cluster length and width and clusters without grape berries. In addition, titratable acidity (TA), pH, L*, a*, b*, total soluble solids (TSS), B, Cu, K, Mg, Mn, Na, and P values of Sultana grapes were higher than Rashmiree, except for moisture content (MC), DPPH, Fe, Zn. However, there were no significant differences between grapes in water activity (aw), total phenolic content (TPC), ABTS, and Refractive index. After storage, the MC of SDS, DR, and SDR, TA of SDS, L of SDR, b* of DR, TPC of DS, SDS, and SDR, DPPH of DS, SDS, DR, and SDR, pH, ABTS, boron, Ca, Cu, Fe, K, Mg, Mn and Zn values of DS and SDS, Na and P of DS were increased, but the rest were decreased.