Ambalaj tasarım sürecinde sürdürülebilirlik kavramı ve tasarımcı – kullanıcı açısından değerlendirilmesi: Karton ambalaj üzerine bir alan çalışması
The concept of sustainability in the packaging design process and its assessment from the perspective of designer - user: A field study on cardboard packaging
- Tez No: 870989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnsanlığın ilk çağlarından itibaren tasarım, hayatın her alanında varlığını sürdürmektedir. İnsanların, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için doğada buldukları malzemelere farklı formlar vererek, bir araya getirerek yaptıkları araç gereçlerle ilgili birçok kanıt günümüze ulaşmıştır. Sahip oldukları ürünleri ve eşyaları korumak da oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalarda ambalaj ve ambalaj tasarımının insanlık tarihinin erken dönemlerinden itibaren var olduğu belirtilmiştir. Günümüzde tüketimin günden güne artması, doğal kaynak ve enerji kullanımı gibi sorunlar, hayatımızın her alanında sürdürülebilirlik kavramını karşımıza çıkartmaktadır. Ambalaj ürünleri için de sürdürülebilirlik oldukça kritik bir öneme sahip olup, ambalaj atıkları da ciddi sorun yaratmaktadır. Ambalajın sürdürülebilirliğe uygun tasarlanması ve üretilmesi yeterli olmamakla birlikte, tüketicinin de bu konudaki rolü oldukça önemlidir. Bu araştırma kapsamında ambalaj tasarım sürecinde tasarımcı tarafından alınan tasarım kararlarının tüketiciye nasıl aktarıldığı araştırılacaktır. Daha sürdürülebilir bir ambalaj döngüsü için hem tasarımcı hem de tüketici açısından neler yapılabileceğine dair verilerin toplanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Design has been present in every aspect of life since the early ages of humanity. People have left numerous evidence of tools they created by giving different forms to materials found in nature to facilitate their daily lives. Preserving the products and items they owned was also crucial. Research indicates that packaging and packaging design have existed since the early stages of human history. The increasing consumption in today's world, along with issues such as natural resource and energy usage, brings the concept of sustainability to the forefront in every aspect of our lives. Sustainability holds critical importance for packaging products as well, with packaging waste posing significant challenges. Designing and producing packaging to be sustainable is not sufficient on its own; the role of the consumer in this regard is also highly significant. In the scope of this research, packaging will be examined from both the designer's and the consumer's perspectives. The study will investigate how design decisions made by the designer during the design process are communicated to the consumer. The aim is to gather data on what can be done for a more sustainable packaging cycle from both the designer's and the consumer's points of view.