Sosyal bilgiler öğretmenlerinin karakter eğitimine ilişkin yetkinlik inançları
Social studies teachers' self-efficacy beliefs reguarding character education
  1. Tez No: 871001
  2. Yazar: KEVSER BALTACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bireyin kişisel tutum ve davranışlarının toplamı, onun karakterini oluşturur. Bu karakter, toplum içindeki sürekli davranışları sayesinde, kişinin iyi ya da kötü biri olarak algılanmasını sağlar. Bireyin olumlu ya da olumsuz özellikler edinmesinde, aile ve okul gibi sosyal kurumların etkisi büyüktür. Ebeveynlerin ailedeki, öğretmenlerin ise okuldaki davranışları bireyin kendi davranışlarının şekillenmesinde örnek teşkil eder. Ayrıca, öğretim programlarının bir parçası olarak yürütülen eğitim etkinlikleri, öğrencilerin okul ortamında olumlu karakter özellikleri geliştirmesine katkıda bulunur. Bu etkinlikler, sosyal bilgiler dersinin temel hedefleri ve içeriği ile uyumlu bir şekildedir. Sosyal bilgiler, içeriği ve amaçları itibarıyla, bireyleri erdemli vatandaşlar olarak yetiştirme misyonununu üstlenmektedir. Sosyal bilgiler öğretmenleri, öğrencilerin karakter kazanım sürecinde kilit bir role sahiptir. Karakter eğitimi ile entegre edilmiş bir ders içeriği hazırlarken, öğretmenlerin bu alandaki bilgi ve kendilerine olan inançları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin karakter eğitimi konusundaki yetkinliklerine dair inançlarını tespit etmektir. Araştırmada, karma yöntemlerin temel yaklaşımlarından biri olan eş zamanlı karma yöntem deseni kullanılarak, nicel ve nitel veriler bir arada değerlendirilmiştir. 2022-2023 eğitim- öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışan sosyal bilgiler öğretmenleri araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ile Karakter Eğitimi Yetkinlik İnancı Skalası kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise araştırmacılar tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmaya dair veriler öğretmenler ile çevrimiçi ortamda gerçekleştirilmiş olan görüşmelerden elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS programı ile nitel veriler ise içerik analizi ve betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin karakter eğitimi yetkinlik inançlarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, mezun olunan kurum ve daha önce karakter eğitimine dair seminer alma durumu gibi değişkenlere göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin; eğitim yaklaşımı, öğretim yetkinliği, ilham kaynağı olma, davranış dönüşümü sağlama, benlik özellikleri, ahlaki nitelikleri ve mesleki tutum boyutları ise araştırmanın nitel sonuçlarını açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
The summation of an individual's personal attitudes and behaviors forms their character, which, through consistent conduct within society, shapes how they are perceived as either good or bad. The social institutions like family and school greatly influence the acquisition of positive or negative attributes. The behaviors exhibited by parents within the family and by teachers within schools serve as examples shaping individual behaviors. Additionally, educational activities conducted as part of the curriculum contribute to students developing positive character traits within the school environment, aligning well with the fundamental objectives and content of social studies courses. Social studies, by its content and goals, undertakes the mission of cultivating individuals into virtuous citizens. Social studies teachers play a crucial role in students' character development processes. When preparing curriculum integrated with character education, teachers' knowledge and self-beliefs in this area are of paramount importance. The purpose of this study is to identify social studies teachers' beliefs regarding their competence in character education. Using a concurrent mixed-methods design, a foundational approach of mixed methods, quantitative and qualitative data were evaluated together. The study group consisted of social studies teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education during the 2022-2023 academic year. The data collection tool for the quantitative dimension was a Personal Information Form and The Character Education Efficacy Belief Instrument. For the qualitative aspect, a semi-structured interview form prepared by researchers was used. Data for the study were obtained through online interviews with teachers. Quantitative data were analyzed using the SPSS program, while qualitative data were analyzed using content analysis and descriptive analysis. The research findings indicated that social studies teachers' beliefs in character education competency did not show statistically significant differences based on variables such as gender, age, professional seniority, graduating institution, or previous participation in character education seminars. The qualitative outcomes of the research elucidated dimensions such as educational approach, teaching competency, inspiration, behavior transformation, personal attributes, moral qualities, and professional attitudes of social studies teachers.