Ahmet Dumlu'nun hayatı, eğitimci kişiliği ve Erzincan folkloruna katkıları
The life and personality Ahmet Dumlu as an educator and his contributions to erzi̇ncan folklore
- Tez No: 871000
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Erzincan'ın kültürel gelişimine, gelenek-göreneklerine, toplumsal değerlerine büyük katkılar sağlayan TBMM Onur ödüllü öğretmen Ahmet Dumlu'nun biyografisi ve yapmış olduğu çalışmalar incelenecektir. Dumlu, 1928 yılında Erzincan'da doğmuş, babası Gürahmet Mehmet annesi Nazife hanımdır. İlk öğrenimini Erzincan'da tamamladıktan sonra 1941 yılında girdiği Sivas- Yıldızeli, Pamukpınar Köy Enstitüsünden 1946'da mezun olmuştur. İlk görevine Erzincan'ın İliç ilçesinin Kuzkışla köyünde başlamıştır. 1948 yılında Mevlüde Yerlikaya ile evlenmiş ve bu evlilikten Ayten, Şükran, Nurten, Gülsen adında 4 kız çocuğu olmuştur. Erzincan'ın çeşitli köy okullarında ve merkez okullarında hem öğretmen hem idareci olarak 37 yıl görev yaptıktan sonra emekli olmuştur. Dumlu; mesai hayatında ve daha sonralarda yerel gazetelerde yazılar yazmış, TV ve radyo programı düzenleyip sunmuştur. Çeşitli alanlarda kitapları bulunup; Arıcılıkla ilgili yazdığı kitap MEB tarafından yardımcı ders kitabı olarak okutulmuştur. Ermeni Katliamı hakkında ve Erzincan'ın Tarihi hakkında geniş araştırmalar yapmıştır. Yazmış olduğu eserleri şunlardır: Tandır Gelin, Oyalı Yazma, Düşman Yarası, Yürek Yarası, Meysun Ana, Bizim Ayvan, Bahar Kelebekleri, Kahraman Yetim, Arıcılık, Ermeniler ve Katliamları, Ermeni İsyanları, Bizim Yunus, Erzincan'da İz Bırakanlar. Ayrıca sosyal kuruluşlarda ve derneklerde görev almıştır. 100.Yıl Huzurevi'ne dernek başkanlığı yapmıştır. Uluslararası düzeyde üstün hizmetlerinden dolayı 2009 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştür. 16 Haziran 2011 yılında hiç ayrılamadığı memleketinde 83 yaşında vefat etmiş, Erzincan Terzibaba Mezarlığı'na defnedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biography and works of TBMM (Turkish Grand National Assembly) Honorary Award-winning teacher Ahmet Dumlu, who made significant contributions to Erzincan's cultural development, traditions, and social values, will be examined. Dumlu was born in 1928 in Erzincan, his father being Gürahmet Mehmet and his mother Nazife Hanım. After completing his primary education in Erzincan, he graduated from Sivas Yıldızeli-Pamukpınar Village Institute in 1946. He started his first job in the village of Kuzkışla in İliç district of Erzincan. In 1948, he married Mevlüde Yerlikaya, and they had four daughters named Ayten, Şükran, Nurten, and Gülsen from this marriage. After serving as both a teacher and an administrator in various village and central schools in Erzincan for 37 years, he retired. During his professional life and later, Dumlu wrote articles in local newspapers, organized and hosted TV and radio programs. He authored books in various fields, and his book on beekeeping was used as a supplementary textbook by the Ministry of National Education. His works include:“Tandır Bride,”“Embroidered Headscarf,”“Enemy Wound,”“Heart Wound,”“Mother Meysun,”“Our Quince,”“Spring Butterflies,”“Orphan Hero,”“Beekeeping,”“Armenians and Massacres,”“Armenian Rebellions,”“Our Yunus,”and“Notable Figures in Erzincan.”Additionally, he was involved in social organizations and associations. He served as the president of the 100th Year Nursing Home Association. In recognition of his outstanding international services, he was honored with the TBMM Outstanding Service Award in 2009. On June 16, 2011, he passed away at the age of 83 in his beloved homeland, where he never parted, and was laid to rest in Erzincan Terzibaba Cemetery.