5g sistemler için çoklu giriş çoklu çıkış mikroşerit anten tasarımı
Multiple input multiple output microstrip antenna design for 5g systems
  1. Tez No: 871002
  2. Yazar: DURSUN MİRAÇ ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yıllar içerisinde sürekli ilerleyen teknolojiyle beraber artan haberleşme ihtiyacı, üretici ve kullanıcı sayısındaki artış 5. nesil (5. Generation - 5G) haberleşme sistemlerine geçişi zorunlu kılmıştır. Bu geçiş anten tasarımları üzerinde yeni gereksinimlere sebep olmuş ve yüksek bant genişliğine sahip, düşük profilli ve aynı anda birden fazla kullanıcıyı destekleyebilecek anten tasarımlarının yapılmasını da zorunlu hale getirmiştir. Bu tez kapsamında çoklu girişi çoklu çıkışlı (Multiple Input Multiple Output - MIMO) mikroşerit antenlerin bant genişliğinin arttırılması ve portlar arası izolasyonlarının iyileştirilmesi üzerine çalışılmış, bozulmuş toprak yüzey (Defected Ground Structure – DGS) ve nötralizasyon hattı teknikleri kullanılarak 5G kablosuz haberleşme sistemlerinde kullanılabilecek iki elemanlı, düşük profilli, yüksek bant genişliğine sahip, çift polarizasyonda yayın yapabilen ve dört portlu MIMO mikroşerit anten tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiş, ölçümleri yapılarak bant genişliği ve portlar arası izolasyon değerleri simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the years, the increasing need for communication, alongside the constantly advancing technology, has made the transition to 5. Generation (5G) communication systems imperative due to the growing number of producers and users. This transition has imposed new requirements on antenna designs, necessitating the development of antennas with high bandwidth, low profile, and the ability to support multiple users simultaneously. Within the scope of this thesis study, efforts have focused on increasing the bandwidth of Multiple Input Multiple Output (MIMO) microstrip antennas and improving the isolation between ports. A two-element, low-profile, high-bandwidth, dual-polarized, and four-port MIMO microstrip antenna design usable for 5G wireless communication systems has been designed and produced using techniques such as Defected Ground Structure (DGS) and neutralization line. Measurements have been conducted, and the bandwidth and port isolation values have been compared with simulation results.