A Survey on the application of Turkish investment banking system
Türkiye'de yatırım bankacılığı uygulamaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 87103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE YATIRIM BANKACILIĞI UYGULAMALARI ÜZERİNE BlR ARAŞTIRMA CEREN GÖKÇEN Yüksek Lisans Tezi TEZ YÖNETİCİSİ: Doç. Dr. KÜRŞAT AYDOĞAN Haziran, 1995 Bu çalışmanın amacı, yatırım bankacılığını genel olarak inceledikten sonra, bu bankacılık dalının Türkiye'deki kuruluş nedenlerini, amaçlarını ve faaliyetlerini ortaya koymaktır. Yatırım bankacılığının en temel aktivitelerinden birisi olan halka arzın Türkiye'deki ve dünyadaki uygulamalarının karşılaştırılmalı olarak sunulmasına özel bir önem verilmiştir. Yatırım bankacılığı üzerine yasal düzenlemeler ve hisse senetlerinin halka arz çeşitleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Ayrıca Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.'nin ve Mutlu Akü ve Malzemeleri Sanayi A.Ş.'nin halka açılmaları örnek çalışma olarak seçilmiş ve incelenmiştir. Bu örneklerin seçiminde amaç yatırım bankacılığı ve halka arzın temeli olan hisse senetlerinin fiyatlandırılmasında, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan metodlan ortaya koymaktır. Yapılan araştırmada, aracı kurumların farklı olarak uyguladıkları fiyat belirleme yöntemleri ve sözkonusu yöntemlerin sonuçlan değerlendirilmiştir. Sonuçlar ve iki uygulamanın karşılaştırılması, yatırım bankacılığının, özellikle şirketlerin halka açılış şekillerinin, Türkiye'de nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi vermektedir. Bu çalışmada belirtilen sebeplerden ötürü, gelecek yıllarda, bu tür bankacılık işlevlerinin, ülkemizde daha da yaygınlaşacağına kesin gözüyle bakılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SURVEY ON THE APPLICATION OF TURKISH INVESTMENT BANKING SYSTEM CEREN GÖKÇEN M.B.A. SUPERVISOR: Assoc. Prof. KÜRŞAT AYDO?AN June, 1995 The aim of this study is to expose the establishment reasons, goals and activities of investment banking in Turkey, after examining this system in general. Public offerings is the most fundamental activity of investment banking. Therefore, a particular emphasis was placed on public offerings and the comparison of steps involved in this activity between the world and Turkey was discussed. Legislative arrangements about investment banking and the public offering of securities were stated flatly. In order to discover the practice of public offerings in Turkey, two case studies were selected, namely“ Dardanel Önentaş, Inc.”and“ Mutlu Akü, Inc.”. While choosing these two cases, the objective was to cover different methods most widely used in Turkey, both in the investment banking activities and pricing the share of the issuing company, which is the quintessence of a public offering. Thus, price determination of the underwriters and the results of these pricing techniques were examined specifically. Findings of this study, and the comparative evaluation of two case studies provide valuable information on how investment banking activities are implemented in Turkey. For the reasons stated in this study, it is expected that this branch of banking will gain widespread use in near future, in Turkey.