Short and long term links among European and USA stock markets
Avrupa ve Amerika borsaları arasında kısa ve uzun dönem bağlantılar
- Tez No: 87104
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET AVRUPA VE AMERİKA BORSALARI ARASINDA KISA VE UZUN DÖNEM BAĞLANTILAR Robert-Jan Gerrits M.B.A. Tez Yöneticisi: Prof. Ayşe Yüce Haziran, 1995 Son yıllarda eşya, hizmet, fınansal, fiziksel ve insan sermayesinin akışını serbestleştirmek amacıyla sınırları kaldırmak üzere ulusal hükümetler arasında artan işbirliği ve artan ticaret, ulusal ekonomilerin giderek enternasyonel bir kimlik kazanmalarına yol açmaktadır. Çeşitli ülkelerin borsaları arasındaki ilişki literatürde geniş bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma ise Almanya, İngiltere, Hollanda ve Amerika'daki hisse fiyatları arasındaki bağımlılığı, Mart 1990 - Ekim 1994 tarihleri arasında günlük kapanış fiyatlarını kullanarak test etmektedir. Test sonuçları Amerika'nın Avrupa piyasaları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bunun yanısıra, üç Avrupa borsası da kısa ve uzun dönemde birbirlerini etkilemektedir. Böylece, değişik ülkelerin hisse senetlerine yatırım yapmak portföy riskini büyük ölçüde azaltmayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SHORT- AND LONG-TERM LINKS AMONG EUROPEAN AND US STOCK MARKETS Robert- Jan Gerrits M.B.A. Supervisor: Prof. Ayşe Yüce June, 1995 Recently, national economies are becoming more internationalized because of increased trade and more cooperation between national governments to remove the barriers to free flow of goods, services, and financial, physical and human capital. The relationship between equity markets in various countries have been extensively examined in the literature. This study tests the interdependence between stock prices in Germany, the UK, the Netherlands and the US, using daily closing prices for the period between March 1990 and October 1994. Results of the tests showed that the US exerts a significant impact on the European markets. Moreover, the three European markets influence each other in the short- and long-run. This result implies that these markets move together. Therefore, diversification among those national stock markets will not greatly reduce the portfolio risk without sacrificing expected return.