A Case study: Forming an effective quality management system according to ISO 9000 standards
- Tez No: 87102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KARABATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Günümüz dünyasında, uluslararası standartlara uygun olarak işleyen firmalar rakipleri arasında bir adım önde yer almaktadırlar. ISO 9000 Kalite Sistemi Standartları bu standartlar arasında en fazla ilgi göreni olmuştur. Bu standardın amacı, firma içi kalite uygulamalarına uluslararası bir düzey getirmektir. Standartların verimli olabilmesi kuruluşun standardı ihtiyaçları doğrultusunda yorumlayıp uygulamasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, companies which adopt themselves to certain internationally recognized standards are one step ahead of their competitors. ISO 9000 Quality System Standards captured the most attention among all. The aim of the standard is to provide an international benchmark for in-house quality practices. In order to get the most benefit out of it, the standards should be tailored to the specific requirements of the facility. Otherwise, companies trying to adopt this Quality Management System (QMS) may find themselves in a mass of useless work which could easily lead them to great inefficiencies. &&&