Understanding the effect of supplier relations and market orientation on firm performance: Evidence from Turkey
Tedarikçi ilişkileri ve pazar odaklığının işletme performansı üzerindeki etkisinin anlaşılması: Türkiye'den kanıtlar
- Tez No: 871040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KİREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tedarikçilerle güçlü ilişkiler kurmak ve müşteri odaklı ve rakip odaklı bir yaklaşım benimsemek, firmanın endüstrisinde avantaj sağlamak amacıyla pazar ve operasyonel açılardan performansını artırmak için önemli unsurlardır. Ayrıca, firmanın içinde Çapraz Fonksiyonlu Bilgi Paylaşımına sahip olması, tedarikçilerle olan ilişkiyi artırmak için faydalar sağlar. Bu çalışma, güçlü tedarikçi ilişkileri ve müşteri odaklı ve rakip odaklı pazar yönlendirmesi gibi firmaların pazar ve operasyonel performansı üzerindeki olumlu etkilerini ve çapraz fonksiyonlu bilgi paylaşımının güçlü tedarikçi ilişkileri kavramı üzerindeki olumlu etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Mevcut literatürden toplanan bilgilerle kapsamlı bir anket oluşturulmuş ve çevrimiçi olarak sunulmuştur. Çalışma, farklı endüstrilerdeki Türkiye'deki farklı şirketlerden 60 katılımcı tarafından faktör analizi, güvenirlik analizi, regresyon analizi ve SPSS aracılığıyla bağımsız örneklem testleri kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, çapraz fonksiyonlu bilgi paylaşımının güçlü tedarikçi ilişkileri kavramı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve güçlü tedarikçi ilişkileri ve müşteri odaklı pazar yönlendirmesinin pazar performansı üzerinde etkisi olduğunu desteklemektedir. Son olarak, bu çalışma mevcut literatürlere ayrıntılı bir nicel analiz eklemeyi ve güçlü tedarikçi ilişkileri ve firma performansı üzerine gelecekteki çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Developing strong relations with suppliers and adopting a customer-oriented and competitor-oriented approach are important aspects of enhancing firm performance, aiming to gain an advantage in its industry both in market and operational aspects. In addition, having ross-functional sharing of information within the firm provides benefits to enhance the relationship between suppliers and the firm. This study aimed to research whether the positive effects of the strong supplier relations and market orientation as customer-oriented and competitor-oriented on firm performance such as market and operational and whether the positive effects of the cross-functional sharing of information on notion of strong supplier relations. With the knowledge collected from existing literature, a comprehensive questionnaire was created, and delivered online. The study was analysed by 60 participants from different companies in Turkey with different industry under factor analysis, reliability analysis, regression analysis and independent T-test using SPSS tool to test hypotheses. Results support that the cross-functional sharing of information has a positive impact on notion of strong supplier relations and strong supplier relations and customer orientation have an impact on market performance. Finally, this study is intended to add to current literatures a detailed quantitative analysis and is aimed at offering insights into future studies on strong supplier relations and firm performance.