An analysis of country image on tourist purchasing decisions: Country image of Turkey by Iranian tourists
Turistlerin satın alma kararlarında ülke imajının analizi: İranlı turistlerin Türkiye imajı
- Tez No: 871049
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA UZUNÇARŞILI SOYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, ülke imajının turizm satın alma kararları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, kültürel, tarihi ve doğal yönleri de dahil olmak üzere ülke imajının çeşitli boyutlarını ve turistlerin karar verme sürecine etkisini araştırılmıştır. Bu araştırma, detaylı bir literatür taraması ve nitel araştırma yöntemiyle, ülke imajının turistlerin algılarını ve davranışlarını nasıl şekillendirdiğine dair kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamıştır. Bu çalışmanın bulgularının, turizm pazarlama alanındaki mevcut bilgiye katkıda bulunacak ve turizm alanında çalışan pazarlama uzmanları için değerli bilgiler sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de turist olarak bulunan 6 İranlı turist ile odak grup çalışması yapılmıştır. Elde edilen bulgular MAXQDA ile analiz edilmiştir. Buna göre gidilen ülkenin kültürel mirası ve geleneklerini, ülke altyapısının kalitesi, ülkenin olumlu ve olumsuz imajının yerel kültürü anlamadaki rolü, güvenlik algısı ve sosyal medyanın turistik karar vermedeki etkisinin önemli olduğu bulunmuş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the influence of country image on tourist purchasing decisions. The study will explore the various dimensions of a country image, including cultural, historical, and natural aspects, and their impact on tourists' decision-making process. By conducting a thorough literature review and empirical analysis, this research seeks to provide a comprehensive understanding of how country image shapes tourists' perceptions and behaviors. The findings of this study will contribute to the existing body of knowledge in tourism marketing and provide valuable insights for destination management organizations and marketing practitioners. In this context, a focus group study was conducted with 6 Iranian tourists in Turkey. The findings were analyzed with MAXQDA. Accordingly, it has been found and discussed that the cultural heritage and traditions of the country visited, the quality of the country's infrastructure, the role of the positive and negative image of the country in understanding the local culture, the perception of security and the effect of social media on touristic decision-making are found important and discussed in finding.