Exploring the shadow and the trickster archetypes: An analysis of Alex in a Clockwork Orange and Amy in Gone Girl
Gölge ve hilekar arketiplerinin incelenmesi: A Clockwork Orange'daki Alex ve Gone Gırl'deki Amy üzerine bir analiz
  1. Tez No: 871048
  2. Yazar: ŞEYDA EBRAR TEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı, Anthony Burgess'ın A Clockwork Orange ve Gillian Flynn'in Gone Girl adlı eserlerindeki başlıca karakterler olan Alex ve Amy'yi bir Jung perspektifinden analiz etmektir. Her iki karakter de karmaşık ve çok katmanlı kişiliklere sahiptir, insan davranışının daha karanlık yönlerini temsil ederken hedeflerine ulaşmak için kurnaz ve manipülatif taktikler kullanırlar. Karşılaştırmalı bir analiz yoluyla, bu çalışma Alex ve Amy'nin toplumsal normların sınırlarını nasıl aştıklarını, geleneksel ahlakı sorguladıklarını ve belirsizlik ve öngörülemezlik hissi uyandırdıklarını inceler. Metin kanıtlarına ve psikolojik çerçevelere dayanarak, bu makale bu karakterlerin gölge arketipini nasıl temsil ettiklerini, bastırılmış arzuları ve dürtüleri temsil ettiği gibi ve William J. Hynes'in ortak hilekar özelliklerini tanımladığı hilekar arketipini nasıl temsil ettiklerini araştırır. Bu çalışma, eylemlerinin, davranışlarının ve motivasyonlarının incelenmesi yoluyla, edebiyattaki gölge ve hilekar arketipleri arasındaki karmaşık etkileşimi ve insan psikolojisi ile toplumsal dinamiklerin anlaşılmasındaki sonuçlarını açıklamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, Jung teorisi ve mitolojik sembolizm bağlamında insan psikolojisinin ve edebi karakterizasyonun karmaşıklıklarını daha derinlemesine anlamamıza katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze the main characters, Alex in Anthony Burgess's A Clockwork Orange and Amy in Gillian Flynn's Gone Girl, through a Jungian perspective. Both characters exhibit complex and multilayered personalities, embodying the darker aspects of human behavior while employing cunning and manipulative tactics to achieve their goals. Through a comparative analysis, this study examines how Alex and Amy navigate the boundaries of societal norms, challenging conventional morality and evoking a sense of ambiguity and unpredictability. Drawing on textual evidence and psychological frameworks, the paper explores the ways in which these characters embody the shadow archetype, representing repressed desires and impulses, as well as the trickster archetype, characterized by William J. Hynes's description of the common trickster features. By examining the nuances of their actions, behaviors, and motivations, this study seeks to illuminate the complex interplay between the shadow and trickster archetypes in literature and their implications for understanding human psychology and societal dynamics. This research contributes to a deeper understanding of the human psyche and the complexities of literary characterization within the context of Jungian theory and mythical symbolism.