The impact of central bank responses around financial crises on the capital structure and cash-holdings of firms
Finansal krizlerde merkez bankası müdahalelerinin firmaların sermaye yapısı ve nakit tutuncuları üzerindeki etkisi
- Tez No: 871050
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOGAN EĞRİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu doktora tezi, finansal krizlerin ve merkez bankası politikalarının firma sermaye yapısı ve nakit varlığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Gelişmiş ekonomilerden ve gelişmekte olan ekonomilerden elde edilen verileri analiz eden araştırma, sistemik bankacılık, para birimi ve devlet borç krizlerinin firma finansman davranışları üzerindeki önemli etkilerini ortaya koyuyor. Ayrıca, parasal istikrar, ekonomik teşvik, finansal istikrar ve uluslararası parasal işbirliği politikaları dahil olmak üzere merkez bankası tedbirlerinin firma sermaye yapısı ve nakit tutma üzerindeki etkisini araştırıyor. Ekonometrik analizler ve farklılıklardaki farklar metodolojisi aracılığıyla bu çalışma, ekonomiler arasındaki farklı tepkileri tasvir ediyor ve merkez bankası müdahalelerinin firma finansman kararlarını etkilediği aktarım kanallarını belirliyor. Bulgu, ekonomik krizde yön bulmaya çalışan politika yapıcılar için değerli bir fikir sunuyor. Literatüre yapılan bu katkı, merkez bankası politikaları ile kurumsal finansman arasındaki etkileşimin anlaşılmasını zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis examines the impact of financial crises and central bank policies on firm capital structure and cash-holdingss. Analyzing data from advanced economies, and developing economies, the research reveals significant effects of systemic banking, currency, and sovereign debt crises on firm financing behaviors. Moreover, it investigates the influence of central bank measures, including monetary stabilization, economic stimulus, financial stability, and international monetary cooperation policies, on firm capital structure and cash-holdings. Through econometric analyses and difference-in-differences methodology, the study delineates differential responses between economies and identifies transmission channels through which central bank interventions affect firm financing decisions. The finding offers a valuable insight for policymakers seeking to navigate economic downturns. This contribution to the literature enriches the understanding of the interplay between central bank policies and corporate finance.