Sağlık çalışanları arasında covid-19 hastalık risk faktörleri
Covid-19 disease risk factors among health care workers
  1. Tez No: 961823
  2. Yazar: ATAKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Halk Sağlığı, Biotechnology, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanları arasında Covıd-19 risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla tek merkezli, retrospektif ve kesitsel tipte yapılmış vaka-kontrol çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 yılları arasında Bursa Çekirge Devlet Hastanesinde çalışan COVID-19'a yakalanan 704 kişi vaka grubu, yakalanmayan 528 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 1232 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Veriler, online anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Soruları yanıtlamaya başlamadan önce araştırmaya katılmayı kabul ettiğine dair onay veren katılımcılar anketi doldurmuştur. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma süresince etik ilkelere bağlı kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a single-center, retrospective and cross-sectional case-control study conducted to identify the risk factors for COVID-19 among healthcare workers. The sample of the study consisted of a total of 1232 healthcare workers working in Bursa Çekirge State Hospital between 2022 and 2023, 704 of whom were infected with COVID-19 as the case group and 528 of whom were not infected as the control group. Data were collected through an online questionnaire. Only participants who provided informed consent prior to beginning the questionnaire were included in the study. SPSS 20.0 package program was used for data analysis. Ethical principles were adhered to throughout the syudy.