Türkiye ilaç sanayinde, yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan performansına etkisinin değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
A study on the evaluation of the effects of talent management practices on employee performance in the in pharmaceutical companies in Türkiye
  1. Tez No: 871126
  2. Yazar: ASLI YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ÖZÇELİKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yetenek yönetimi kavramı, personel yönetimi kavramından farklılaşıp gelişerek; günümüzde önemi artarak devam eden bir kavram olarak hayatımızda yer almaktadır. Yetenek yönetimi, özellikle örgütsel açıdan bakıldığında; doğru zamanda doğru pozisyonda doğru kişinin olması olarak basitçe tanımlanmaktadır. Yetkin bireylerin uygun kilit pozisyonlara getirilmesi, bu kişilerin bulunması ve seçilip kuruma yerleştirilmesi, organizasyona bağlılığın sağlanması, motivasyon ve performansının yüksek olmasının sağlanması, gelişim planının oluşturulması yetenek yönetiminin konuları kapsamındadır. Türkiye ilaç sektörü önemli miktarlarda ve çeşitlilikte üretim ve ihracat olanağına sahip ve katma değeri yüksek olan sektörlerden biridir. İlaç gelişim süreçleri göz önüne alındığında, bu sektörde pek çok insan istihdam edilmektedir ve farklı alanlarda görev almaktadırlar. Yetenek yönetimini verimli bir şekilde uygulayan işletmelerde çalışmakta olan yetkin bireyler, ciddi anlamda performans sergileyerek ilaç sektöründe de işletmelere büyük önemde katma değer sağlamaktadırlar. Yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan performansına olan etkisi ilaç firmalarında yer alan görev alan medikal müdür/bölgesel medikal müdürler ile ürün müdürü/marka müdürü/marka uzmanlarına uygulanarak, yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan performansı üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla Duran ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen Yetenek Yönetimi Uygulamaları Ölçeği ve Uludağ (2016) tarafından geçerlik ve güvenilirliği yapılmış İş Gören Performansı ölçeğinden yararlanılmıştır. Anket katılımcılara çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Çalışmaya 51 kadın (%45,5) ve 61 erkek (%54,5) olmak üzere toplam 112 kişi katılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmada değişkenler arasındaki ilişkinin tespiti ve ilişkinin yönünü saptamak amacıyla“pearson korelasyon testi, regresyon testi, bağımsız gruplar t testi, ANOVA testi”kullanılmıştır. Yetenek yönetimi alt boyutlarının çalışan performansına etkisinin olduğu belirlenmiştir. İlaç sanayinde yer alan katılımcıların değerlendirmeleri sonucunda işletmelerin uyguladığı yetenek yönetimi uygulamalarının alt boyutlarından Cezbetme, Seçme- Yerleştirme, Eğitim ve Yetenek havuzu alt boyutlarının çalışan performansı üzerine olumlu, düşük düzeyde etkisi bulunmuştur. Bağlılık ve elde tutma alt boyutlarının ise çalışan performansı üzerine olumlu, orta düzeyde etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of talent management, evolving and differentiating from personnel management, continues to play an increasingly important role in our lives today. Talent management, especially from an organizational perspective, is simply defined as having the right person in the right position at the right time. Placing competent individuals in key positions, finding and selecting these individuals and placing them in the organization, ensuring commitment to the organization, maintaining high motivation and performance, and creating a development plan are all part of the scope of talent management. The pharmaceutical industry in Turkey is one of the sectors with significant production and export opportunities and high added value. Considering the pharmaceutical development processes, many people are employed in this sector, performing various roles. Effective individuals working in companies that implement talent management efficiently provide significant added value to pharmaceutical companies by performing seriously in the pharmaceutical sector. The impact of talent management practices on employee performance was evaluated by applying them to medical directors/regional medical directors and product managers/brand managers/brand specialists working in pharmaceutical companies. For this purpose, the Talent Management Practices Scale developed by Duran et al. (2019) and the Employee Performance Scale validated and reliable by Uludağ (2016) were used. The survey applied to participants as online form. A total of 112 people, 51 women (45.5%) and 61 men (54.5%), participated in the study. The data obtained from the participants were analyzed using SPSS. The effect of the sub-dimensions of talent management, on employee performance was determined. In this research,“pearson characteristic test, regression test, independent groups t test, ANOVA test”were used to determine the relationship between variables and determine its direction. It was found that talent management affects employee performance. As a result of the evaluations of participants in the pharmaceutical industry, it was found that the Attraction, Selection-Placement, Training and Talent pool sub-dimensions of talent management practices implemented by businesses had a positive but weak effect on employee performance. The commitment and retention sub-dimensions were found to have a positive, moderate effect on employee performance.