Türkiye'de popülist siyaset ve yükselen göçmen karşıtı retoriğin 14-28 Mayıs 2023 genel seçim kampanyalarına yansıması: Zafer Partisi örneği
Populist politics in Turkey and rising anti-immigrant sentiment rhetoric in general election campaigns of 14-28 May reflection: The case of Victory Party
  1. Tez No: 871133
  2. Yazar: MEHMET MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA VİLDAN EYİGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Popülist siyaset yapma biçimi günümüzde yeni popülizm adı altında konjonktürel bir yükseliş içindedir. Siyasetin pratik düzeyine yapılan bu vurgunun bilimsel dünyadaki karşılığını ise popülizm üzerine yapılan normatif ve ampirik araştırmalardaki artışta bulmak mümkündür. Akademinin farklı alanlarından bilim insanları ve araştırmacılar popülizm kavramına eğilmekte, konuyla ilgili araştırmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma kapsamında popülizm kavramının neye tekabül ettiği, unsurlarının neler olduğu, popülizmin tarihsel örnekleri, ilişkili olduğu diğer kavramların neler olduğu ve bu kavramlarla popülizm arasındaki ilişkinin nasıl kurulduğu ele alınmıştır. Bunun yanında demokrasi, temsil ve popülizm arasındaki ilişkiler irdelenmiş, özellikle demokrasinin ve temsil siyasetinin içinde bulunduğu kriz ile popülizmin yükselişi arasındaki bağlantıya odaklanılmıştır. Popülizm ve göç arasındaki ilişki, çalışmada üzerinde durulan bir başka boyuttur. Türkiye'de Suriyeli göçüne bağlı olarak ortaya çıkan göçmen ve sığınmacı karşıtı söylemler aracılığıyla yükselişe geçen popülizm, Zafer Partisi ve partinin genel başkanı Ümit Özdağ üzerinden ele alınmıştır. Birinci kısımda Zafer Partisi kurumsal olarak, parti programı ve seçim beyannamesi üzerinden analiz edilmiştir. İkinci kısımda ise Zafer Partisi genel başkanı Ümit Özdağ'ın 14-28 Mayıs genel seçimlerinin siyasal propaganda sürecindeki X paylaşımlarına ve ulusa sesleniş konuşmalarına bakılmıştır. Göçmen ve sığınmacı karşıtlığı temaları, 14-28 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinin yasal propaganda sürecinde Zafer Partisi'nin kurumsal çıktıları ve Ümit Özdağ'ın bireysel performansları üzerinden Eleştirel Söylem Analizi yöntemiyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The populist form of politics is currently on a cyclical rise under the name of new populism. The scientific equivalent of this emphasis on the practical level of politics can be found in the increase in normative and empirical research on populism. Scholars and researchers from different fields of academia have been focusing on the concept of populism and continuing their research on the subject. Within the scope of this study, what the concept of populism corresponds to, what its elements are, historical examples of populism, what other concepts it is related to and how the relationship between these concepts and populism is established were all discussed. In addition, the relationship between democracy, representation and populism were examined, with a particular focus on the connection between the crisis of democracy and the politics of representation and the rise of populism. The relationship between populism and migration is another dimension emphasized in this study. The rise of populism in Turkey through anti-immigrant and anti-asylum-seeker discourses that emerged due to Syrian migration was analyzed through Zafer Party and its leader Ümit Özdağ. In the first part, Zafer Party were taken into consideration institutionally through the party program and election manifesto. In the second part, Zafer Party chairman Ümit Özdağ's X posts and nation speeches during the political propaganda process of the May 14-28 general elections were analyzed. The themes of anti-immigrant and anti-asylum-seeker were examined through the Critical Discourse Analysis method that was implemented on the institutional outputs of Zafer Party and the individual performances of Ümit Özdağ in the legal propaganda process of 14-28 May 2023 General Elections.