2015 sonrası dönemde Türkiye'de popülist radikal sağın oluşumu ve yükselişi
The making and rise of the populist radical right in Türkiye in the post-2015 period
- Tez No: 982742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2015 sonrası dönemde Türkiye'de popülist radikal sağ söylem ve aktörlerin yükselişini incelemektedir. Çalışmanın amacı, literatürde popülist radikal sağ partilerin yükselişine dair talep ve arz yönlü açıklamaları Türkiye bağlamına uyarlamak ve bu süreçte belirleyici toplumsal ve kurumsal dinamikleri ortaya koymaktır. Cas Mudde'nin nativizm, otoriterlik ve popülizm ekseninde tanımladığı popülist radikal sağ kavramı teorik çerçevenin temelini oluşturmaktadır. Çalışma, ikincil veri analizi ve karşılaştırmalı siyaset yaklaşımına dayanmaktadır. Öncelikle popülist radikal sağ partilerin ideolojik formasyonu tartışılmakta, ardından literatürde öne çıkan talep ve arz yönlü açıklamalar birlikte değerlendirilmektedir. Bu çerçeve, Türkiye'ye uyarlanarak 2015 sonrası siyasal rejim ve parti sistemindeki dönüşüm, ekonomik kriz, ulusal kimlik krizi ve tabandan yükselen nativist ve seküler milliyetçiliğin popülist radikal sağ siyasetin güçlenmesi üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Ayrıca çalışma, Türk radikal sağının Irkçı-Turancı gelenekten Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti'ye uzanan tarihsel dönüşümünü kısaca haritalandırmakta ve Türkiye'deki ilk popülist radikal sağ parti olarak konumlandırılan Zafer Partisi'nin kuruluş sürecini, ideolojik koordinatlarını, seçim performansını ve Türkiye siyaseti üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bulgular, artan siyasal, ekonomik ve kültürel gerilimlerin popülist radikal sağ çerçevenin Türkiye bağlamına uyarlanmasını mümkün kıldığını ve bu dönemde popülist radikal sağ söylem ve tutumların hem toplumsal hem de siyasal düzeyde güçlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the rise of populist radical right discourse and actors in Türkiye after 2015. It aims to adapt demand-side and supply-side explanations in the literature on the rise of populist radical right parties to the Turkish context and to identify the key societal and institutional dynamics shaping this process. Cas Mudde's concept of the populist radical right, defined along the axes of nativism, authoritarianism and populism, forms the core of the theoretical framework. The study draws on secondary data analysis and a comparative politics approach. First, the ideological formation of populist radical right parties is discussed, and then the main demand-side and supply side explanations are evaluated together. This framework is adapted to Türkiye to analyse the impact of the post-2015 transformation of the political regime and party system, the economic crisis, the national identity crisis and the bottom-up rise of nativist and secular nationalism on the strengthening of populist radical right politics. The study also briefly maps the historical transformation of the Turkish radical right from the racist-Turanist tradition to the Nationalist Movement Party (MHP) and the Good Party (İYİ Parti), and examines the founding process, ideological coordinates, electoral performance and political impact of the Victory Party (Zafer Partisi), identified as the first populist radical right party in Türkiye. The findings show that increasing political, economic and cultural tensions have enabled political actors to translate populist radical right frames into the Turkish context and that, in this period, populist radical right discourse and attitudes have strengthened at both the societal and political levels.