Obstrüktif uyku apne sendromunda pozitif havayolu basıncı tedavi modalitelerinin yaşa göre değerlendirilmesi
Evaluation of positive airway pressure treatment modalities in obstructive sleep apnea syndrome by age
- Tez No: 871174
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZEREN UÇAR HOŞGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ Yaşlılarda obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) sık görülmekle birlikte bu hastaların pozitif havayolu basıncı (PAP) tedavisini iyi tolere ettikleri ve PAP cihazı kullanımı ile nörokognitif ve kardiyak fonksiyonlarda iyileşmeler olduğu görülmüştür. Literatürde, PAP tedavi modalitelerinin ve başarısının çeşitli yaş grupları arasında karşılaştırılması ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada OUAS'da polisomnografi verileri, PAP tedavi modaliteleri ve basınç değerleri, kaçıncı titrasyonda başarı sağlandığı yaşa göre değerlendirilecektir. GEREÇ VE YÖNTEM 01.01.2019-01.07.2019 tarihlerinde, Uyku Kliniğimizde OUAS tanısı alan, Apne-Hipopne indeksi (AHİ)>5 saptanan, PAP tedavisi planlanan, titrasyon için yatırılan 433 hasta tespit edildi. Çalışmaya dahil edilmeme kriterleri değerlendirildiğinde 299 hastanın dosya verileri çalışmaya dahil edildi. Olgular yaş medyan değerinin 51 olması nedeniyle, 50 yaşın altı ile 50 yaş ve üzeri olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların klinik, demografik, polisomnografik verileri, uygulanan PAP modalitesi, basınç değerleri ve kaçıncı titrasyonda başarılı olduğu verileri kaydedildi. İncelenen tüm parametreler iki grup arasında karşılaştırıldı. BULGULAR Olguların yaş ortalaması 51.4±10.8 yıl idi. Hastaların 82'si (%27.4) kadın, 217'si (%72.6) erkek idi. Vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 32.2±5.4 kg/m2 idi. İki yaş grubu arasında VKİ, AHİ değeri açısından anlamlı fark saptanmadı.PAP modaliteleri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is common in the elderly, and it has been observed that these patients tolerate positive airway pressure (PAP) treatment well and there are improvements in neurocognitive and cardiac functions with the use of a PAP device. There is not enough data in the literature to compare PAP treatment modalities and success among various age groups. In this study, polysomnography data, PAP treatment modalities, pressure values and titration success in OSAS will be evaluated according to age groups. MATERIAL AND METHOD Between 01.01.2019-01.07.2019, in our Sleep Clinic; 433 patients who were diagnosed with OSAS, had an Apnea-Hypopnea index (AHI)>5, were planned for PAP treatment, and were hospitalized for titration were identified. When the exclusion criteria were evaluated, the file data of 299 patients were included in the study. Since the median age value was 51 years, the cases were divided into two groups: under 50 years of age and 50 years and over. Clinical, demographic and polysomnographic data of the patients, the applied PAP modality, pressure values and the number of successful titration data were recorded. All examined parameters were compared between the two groups. RESULTS The average age of the cases was 51.4±10.8 years. 82 (27.4%) of the patients were female and 217 (72.6%) were male. The average body mass index (BMI) was 32.2±5.4 kg/m2. No significant difference was detected between the two age groups in terms of BMI and AHI values. PAP methods used in the