Hipergliseminin hastanede yatırılarak takip edilen COVİD-19 pnömonisinin ciddiyeti ve prognozuna etkisi
Effect of hyperglycemia on the severity and prognosis of COVID-19 pneumonia in hospi̇talized patients
  1. Tez No: 871175
  2. Yazar: OSMAN HİLMİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİLAÇEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışma, COVID-19 pnömonisi nedeni ile hastaneye yatırılarak tedavi edilen hastalarda, hipergliseminin COVID-19 pnömonisinin ciddiyeti ve prognozuna (oksijen satürasyonu, solunum yetmezliği, hastanede yatış süresi ve hastanede mortaliteye) etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort tasarımında yürütülen bu çalışmada, hastanede yatan COVID-19 pnömonili hastalarda hiperglisemisi (akut/kronik hiperglisemi ve diabetes mellitus) olan ve olmayan iki grup, COVID-19 pnömonisi ciddiyeti ve prognozu (oksijen satürasyonu, solunum yetmezliği, hastanede yatış süresi, hastanede mortalite) açısından karşılaştırılmıştır. Hiperglisemi grubu, yatış süresince kan glukozu ≥2 kez >140 mg/dL ve/veya HbA1C: %5.7-6.4 olan hastalar (hiperglisemi alt grubu) ve HbA1C ≥ %6.5 olan ve/veya diabetes mellitus tanısı bulunan hastalar (diabetes mellitus alt grubu) olarak tanımlanmıştır. Hiperglisemi olmayan (normoglisemik) grup ise, kan glukozu >70mg/dL- ≤140mg/dL ve/veya HbA1C düzeyi %4.7-5.6 olan ve diyabet tanısı olmayan hastalar olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to study the effect of hyperglycemia on the severity and prognosis of COVID-19 pneumonia (oxygen saturation, respiratory failure, length of hospital stay and in-hospital mortality) in patients hospitalized for COVID-19 pneumonia. Materials and Methods: In this study carried out in a retrospective cohort design, two groups with hypergycemia (acute/chronic hyperglycemia and diabetes mellitus) and without hyperglycemia were compared regarding severity and prognosis of COVID-19 pneumonia (oxygen saturation, respiratory failure, length of hospital stay, in-hospital mortality) in hospitalized patients with COVID-19 pneumonia. The hyperglycemia group was defined as patients with blood glucose>140 mg/dL ≥2 times and/or HBA1C: 5.7-6.4% (hyperglycemia subgroup) and patients with HbA1C ≥ %6.5 and/or diagnosis of diabetes mellitus (diabetes mellitus subgroup) during hospital stay. The group without hyperglycemia (normoglycemic) is defined as patients with blood glucose >70mg/dL and ≤140mg/dL and/or HbA1C: 4.7-5.6% and without diagnosis of diabetes mellitus.