Kadınlara verilen eğitimin kadınların genital hijyen davranışlarına ve sağlık okuryazarlığına etkisi
The effect of education given to women on women's genital hygiene behaviors and health literacy
  1. Tez No: 871191
  2. Yazar: ŞEYDANUR BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma; evli kadınlara verilen genital hijyen eğitimin kadınların genital hijyen davranışlarına ve sağlık okuryazarlığına etkisini incelemek amacıyla yapılmış ön test- son test deneysel bir müdahale çalışmasıdır. Çalışma, Aralık 2022- Nisan 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Pamuklar Aile Sağlığı Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmaya kriterleri karşılayan 18-49 yaş arasında 120 kadın dahil edilmiştir. Müdahale grubuna girişim olarak genital hijyen eğitimi verilmiş, kontrol grubuna ise standart izlem yapılmıştır. Verilerin toplanmasında eğitim öncesinde“Veri Toplama Formu”,“Genital Hijyen Davranışları Ölçeği”ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Eğitim sonrası 1. ayda ise“Genital Hijyen Davranışları Ölçeği”ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği" ile veriler toplanmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için iki bağımsız grup arasında sürekli nicel verilerin karşılaştırılmasında t-testi uygulanmıştır. Grup içi ölçümlerin kıyaslanmasında ise bağımlı gruplar t-testi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; It is a pretest-posttest educational intervention study conducted to examine the effect of the genital hygiene education given to married women on women's genital hygiene behaviors and health literacy. The study was conducted at the Ministry of Health Pamuklar Family Health Center between December 2022 and April 2023. 120 women between the ages of 18-49 who met the criteria were included in the study. Genital hygiene training was given as an intervention to the intervention group, and standard monitoring was given to the control group.“Data Collection Form”,“Genital Hygiene Behavior Scale”and Turkey Health Literacy Scale were used to collect data before the training. In the 1st month after the training, data were collected with the“Genital Hygiene Behavior Scale”and the Turkey Health Literacy Scale. For normally distributed data, t-test was applied to compare continuous quantitative data between two independent groups. For comparison of within-group measurements, dependent groups t-test was preferred.