Sabit ortodontik tedavi sırasında akıllı telefon uygulaması kullanımının ağız hijyeni ve fırçalama eğitimi üzerine etkisi
The effect of the use of a smart phone app on oral hygiene and brushing training during fixed orthodontic therapy
- Tez No: 871192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı sabit ortodontik tedavi gören farklı ağız hijyeni düzeylerine sahip hastaların ağız hijyenini iyileştirmek için geliştirilen bir akıllı telefon uygulamasının etkinliğini geleneksel sözlü/yazılı ağız hijyeni motivasyon yöntemi ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya 60 hasta dahil edilmiştir. Hastalar Basitleştirilmiş Oral Hijyen İndeksi (OHI-S) kullanılarak ağız hijyenlerine göre sınıflandırılmış daha sonra uygulama kullandırılan“Dentabuddy”grubu ve geleneksel yöntemle ağız hijyeni talimatları verilen Kontrol grubuna rastgele atanmıştır. Hastalardan çalışmaya dahil edildikleri an, 1 ay sonra ve 3 ay sonra gingival indeks, plak indeksi ve gingival kanama indeksi değerleri kaydedilmiş, periodontal dokuların sağlığını değerlendirmek için bu değerler karşılaştırılmıştır. 3.ay sonunda bireylerden model üzerinde diş fırçalama tekniğini göstermeleri istenmiş ve fırçalamayı öğrenme bulguları kaydedilmiştir. 3 ayın sonunda gingival indeks değerleri“Dentabuddy”uygulaması kullandırılan ağız hijyeni düzeyi orta ve kötü olan grupta ve Kontrol grubunda ağız hijyeni kötü olan bireylerde anlamlı olarak azalma göstermiştir. Plak indeksi değerlerinde Kontrol grubuna dahil ağız hijyeni iyi ve orta olan bireyler hariç anlamlı azalma gözlenmiştir. Gingival kanama indeksleri Kontrol grubunda ağız hijyeni orta ve kötü olanlar hariç anlamlı azalma gözlenmiştir. Her 3 indekste de takip süresi sonunda Dentabuddy grubu değerleri Kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Fırçalama öğrenme verileri Dentabuddy grubunun fırçalamayı Kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla öğrendiğini göstermektedir. Kadın ve erkek bireyler arasında indeks değerleri değişimi açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Çalışmamızın sonucu olarak uygulama, ağız hijyeni iyi düzeyde olan bireyler hariç tüm indeks parametrelerinde görülen azalmalar uygulamanın ağız hijyeni üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effectiveness of a specially developed smartphone application for improving oral hygiene in patients with different levels of oral hygiene undergoing fixed orthodontic treatment, with traditional verbal/written oral hygiene motivation methods. Sixty patients were included in the study. They were classified according to their oral hygiene using the Simplified Oral Hygiene Index (OHI-S) and then randomly assigned to either the“Dentabuddy”group, which used the application, or the Control group, which received traditional oral hygiene instructions. Gingival index, plaque index, and gingival bleeding index values were recorded at the inclusion in the study, after 1 month, and after 3 months. These values were compared to assess the health of periodontal tissues. At the end of 3 months, participants were asked to demonstrate their tooth brushing technique on a model, and the findings of learning to brush were recorded. At the end of 3 months, significant reductions in gingival index values were observed in the group using the“Dentabuddy”application with moderate and poor oral hygiene and in the Control group with poor oral hygiene individuals. Significant reductions were noted in plaque index values, except for individuals with good and moderate oral hygiene in the Control group. Significant reductions in gingival bleeding indices were observed in the Control group, excluding those with moderate and poor oral hygiene. In all three indices, the values for the Dentabuddy group at the end of the follow-up period were significantly lower compared to the Control group. The data on learning to brush indicated that the Dentabuddy group learned to brush significantly more than the Control group. No significant difference was found in index value changes between male and female participants. In conclusion, the application has shown positive effects on oral hygiene in all index parameters, except in individuals with good oral hygiene, demonstrating the application's effectiveness in improving oral hygiene.