Kuşaklar arası spor tüketiminin süreçsel analizleri
Processional analysis of intergenerational sports consumption
- Tez No: 871194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİTTİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tüketmek, doğumdan ölüme tüm canlıların var olabilmek, varlığının standartlarını yüksek tutabilmek amaçlarıyla gerçekleştirdikleri eylem veya eylemsizliklerdir. Spor endüstri olarak bireylerin serbest zamanlarında tükettiği bir aktiviteler dizisi olduğu gibi, bir sporcunun, spor medyacısının vb. mesleği, kasların ve kemiklerin ihtiyaç duyduğu hareketliliğin bir gereği, zihnin rutinden ayrılmak için aradığı etkinliklerden biridir. Bireylerin bu doğrultuda tükettiği spor ürünleri, kuşak kavramı altında sınıflandırılan, zamanın etki ve deneyimleri sonucu kişiselleşmiş ve tüketimlerinde de farklılıklar ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte tüketiciler çeşitlenmiş ve yıllar içerisinde değişime uğramıştır. Çalışmamız kapsamında günümüz tüketicilerinin çoğunluğunu oluşturan, X, Y ve Z olarak adlandırılan kuşakların oluşturduğu spor tüketicilerinin yıllar içerisinde uğradığı değişim ve gelişimin analizleri doğrultusunda ortaya çıkabilecek diğer tüketim davranışlarına yönelik öngörülerde bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Ankara' da X, Y ve Z kuşakları olarak tanımlanmış bireylerden oluşan, devlet veya özel spor merkezlerinde spor yapan kişiler oluşturmuştur. Örneklemini ise amaçsal örnekleme tekniği ile seçilmiş toplam 450 katılımcıdan oluşan bireyler oluşturmuştur. Nicel olarak tasarlanan çalışmanın verileri Erdeveciler vd. (2019) tarafından geliştirilen Spor Tüketim Ölçeği ve destekleyici sormaca çalışması ile toplanmıştır. Nominal değerlerden oluşan ikili grupları ki kare testi, bağımsız ikili grupları test etmek için bağımsız örneklem t-testi (Independent sample t-test), iki sürekli değişkenin karşılaştırılması için ise korelasyon analizi kullanılmıştır. Çoklu değişkenler arasındaki tüketim farklılıklarını bulabilmek için ise tek yönlü Varyans analizi (One Way Anova) ve tekrarlı testler Anova analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda spor tüketicilerinin kuşaklararası spor tüketimlerinde spor medyası, spor etkinlikleri ve sportif ürün alt boyutlarında farklılıklar olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak y kuşağının gelecek yıllarda spor tüketiminde artışlar ve azalışlar öngörüldüğü gibi değişiklik olmaması muhtemel maddelerde ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Consuming is the action or inaction situations by all living beings from birth to death in order to exist and keep the standards of their life high. As an industry, sports is a series of activities that individuals consume in their free time, as well as an activity of an athlete, as a job of sport journalist, as a requirement of the mobility required by muscles and bones, and is one of the activities that the mind seeks to break away from the life routine etc. In this regard, the sports products consumed by individuals, classified as generation, have become personalized as a result of the effects of time and experiences of individuals and have resulted in differences in their consumption. Besides, consumption has diversified and changed over the years. Within the scope of our study, based to make predictions about other consumption behaviors and typologies that may emerge in line with the analysis of the changes and generations called X, Y and Z, have undergone over the years, which constitute the majority of today's consumers. The study's population consisted of individuals defined as X, Y, and Z generations in Turkey, who engage in sports activities at either public or private sports centers. The data of the quantitatively designed study were collected from a sample group selected with the purposeful sampling technique from the universe of individuals living in Turkey who are total of 450 participants previously done sports regularly, followed sports regularly in the media or in the field of sports, or consumed sports products decisively. The study data was obtained through a survey and the Sports Consumption Scale developed by Erdeveciler et al. (2019). Chi-square test was used to analyze the nominal values of the binary groups, independent sample t-test was used to test independent binary groups, and correlation analysis was conducted to compare two continuous variables. One-way analysis of variance (ANOVA) and repeated measures ANOVA were utilized to identify consumption differences among multiple variables. As a result of the research, it was found that there are differences among intergenerational sport consumption of sport consumers in the sub-dimensions of sport media, sport events and sportive products. In addition, increases and decreases in the sport consumption of the millennials in the coming years were predicted but some items seem to remain unchanged.