Mandibular simfiz bölgesi değişimlerinin profil estetiğine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of mandibular symphysis region alterations on profile aesthetics
- Tez No: 871193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, mandibular simfiz bölgesinde sagittal ve vertikal yönlerde değişim yapılmış kadın ve erkek fotoğraflarının ortodonti uzmanları, protetik diş tedavisi uzmanları, ağız diş ve çene cerrahisi uzmanları, diş hekimleri, 18 yaş üstü ortodontik tedavi görmekte olan hastalar ve meslek dışı bireyler tarafından değerlendirilmesi ve estetik tercihlerin; sosyal statü ve cinsiyet gibi bireysel faktörlerden etkilenip etkilenmediğinin tespit edilmesidir. Bu çalışmaya; ortodonti uzmanları, protetik diş tedavisi, ağız diş ve çene cerrahisi uzmanı, diş hekimleri, ortodontik tedavi görmekte olan hasta ve meslek dışı birey gruplarından 30'ar kişi olmak üzere 180 kişi katılmıştır. Katılımcılara bilgisayarda (Dolphin İmaging 11.95) düzenlenmiş 10 adet kadın ve 10 adet erkek profil fotoğraflarının bulunduğu online anket iletilmiştir. Katılımcılardan fotoğrafları estetik açıdan puanlamaları istenmiştir. Katılımcıların cinsiyet ve sosyal statü/meslek özelliklerine göre istatistiksel veriler elde edilmiştir. En estetik bulunan profil, ideal profil olmuştur. En beğenilmeyen profil ise kadın fotoğrafında mandibular simfiz bölgesinin sagittal olarak 4mm ileride konumlandığı fotoğraf, erkek fotoğrafında mandibular simfiz bölgesinin vertikal olarak 4mm yukarıda konumlandığı fotoğraf olmuştur. Cinsiyet ve sosyal statü/meslek gibi faktörlerde istatistiksel olarak farklılıklar bulunmuştur. Bu faktörler kişinin estetik algısını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the perceptions of orthodontists, prosthodontists, oral and maxillofacial surgeons, dentists, patients over 18 years old undergoing orthodontic treatment, and laypersons towards digitally altered photographs of male and female profiles, which had been modified in the sagittal and vertical dimensions within the mandibular symphysis region. A total of 180 individuals participated in this study, with 30 individuals from each of the following groups: orthodontists, prosthodontists, oral and maxillofacial surgeons, general dentists, patients receiving orthodontic treatment, and laypersons. Participants were provided with an online survey containing digitally modified profile photographs of 10 females and 10 males (Dolphin Imaging 11.95). They were requested to rate the aesthetic appeal of these photographs. Statistical data was gathered based on the gender and socioprofessional status of the participants. The profile rated as most aesthetically pleasing was the ideal profile. The least favored profiles were those of a female with the mandibular symphysis region positioned 4mm forward sagittally, and a male with the mandibular symphysis region positioned 4mm above vertically. Statistical differences were observed based on factors such as gender and socio-professional status. These factors were found to influence an individual's perception of aesthetics.