18-65 yaş arasındaki bireylerde beden kitle indeksinin yalnızlık algısı ve benlik saygısına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of body mass index on loneliness perception and self-esteem
- Tez No: 871225
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Toplumda obeziteye karşı olan negatif tutumlar, obez kişilerde bu duyguların yerleşmesine ve obeziteyle ilgili yoğun zihinsel mücadeleyle birlikte bireyin benlik saygısının azalmasına ve yalnızlık kaygısına neden olabilmektedir. Bu çalışmamızda erişkin popülasyonda beden kitle indeksinin yalnızlık algısı ve benlik saygısına olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel gözlemsel türde bir anket çalışması olan çalışmamız, 01.12.2022-31.12.2022 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Gülbahar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi 34.35.095 No' lu Aile sağlığı birimine başvuran 325 hasta ile yapılmıştır. Katılımcılara 15 sorudan oluşan bir anket ve ankete ek olarak UCLA Yalnızlık Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RSBÖ) uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilenlerin %70,68'i (n=229) kadındı. BKİ (Beden Kitle İndeksi) değerlendirildiğinde %51,08'inin (n=165) normal, %32,51'inin (n=105) hafif şişman, %9,29'unun (n=30) 1. derece obez olduğu gözlendi. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 32,36±9,25 yıl, BKİ ortalaması 24,84±4,68 kg/m2 olarak bulundu. Çalışmada katılımcıların UCLA-Yalnızlık Ölçek puan ortancası 37, ortalaması 39,08±8,74, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçek puan ortancası 21, ortalaması 21,29±5,1 olarak hesaplandı. Katılımcıların %8,33'ü (n=27) düşük benlik saygısına sahipti. Çalışmaya katılanların RBSÖ ve UCLA-Yalnızlık Ölçek puanları arasında negatif yönlü, zayıf düzeyde korelasyon saptandı (p0,05). SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda BKİ ile UCLA-Yalnızlık Ölçeği puanı ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği puanı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Negative attitudes towards obesity in the society can cause these feelings to settle in obese people and cause a decrease in the individual's self-esteem and loneliness anxiety with the intense mental struggle with obesity. In this study, we aimed to evaluate the effect of body mass index on loneliness perception and self-esteem in adult population. MATERIAL and METHOD: Our study, which is a cross-sectional observational survey study, was conducted with 325 patients who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gülbahar Education Family Health Center Family Health Unit No. 34.35.095 between 01.12.2022-31.12.2022. Participants were administered a 15-question questionnaire and, in addition to the questionnaire, the UCLA loneliness scale and the Rosenberg self-esteem scale RESULTS: Of those included in the study, 70.68% (n=229) were female. When BMI was evaluated, it was observed that 51.08% (n=165) were normal, 32.51% (n=105) were slightly obese, and 9.29% (n=30) were grade 1 obese. The mean age and BMI of the participants were 32.36±9.25 and 24.84±4.68, respectively. The median UCLA Loneliness Scale score was 37, with a mean of 39.08±8.74, and the median Rosenberg Self-Esteem Scale score was 21, with a mean of 21.29±5.1. 8.33% (n=27) of the participants had low self-esteem. There was a negative, weak correlation between the RBSS and UCLA-Loneliness Scale scores of the participants (p0.05). CONCLUSION: As a result of our study, a significant relationship was found between body mass index and UCLA-Loneliness Scale score and Rosenberg Self-Esteem Scale score.