Artırılmış gerçeklikte etkileşimin satın alma niyeti üzerindeki rolü
The role of interactivity in augmented reality on purchase intention
  1. Tez No: 871224
  2. Yazar: İSA MUSTAFA CENGİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, günümüzün dijitalleşmiş tüketicilerinin artırılmış gerçeklik hakkındaki düşüncelerinin satın alma niyetlerini etkilemedeki rolünü ölçerek yeni bir yaklaşım benimsemektedir. Artırılmış gerçeklik yaklaşık 50 yıldır hayatımızın bir parçası olsa da, geniş kitleler tarafından benimsenmesi ancak son 20-25 yılda gerçekleşmiştir. Bu çalışma, bu teknolojiyle etkileşime giren kişilerin deneyimsel değerlerinin (içsel ve dışsal değerler) satın alma niyetleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Titizlikle kontrol edilen bu nicel çalışmada katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Katılımcılar önce bir ön anket doldurmuştur. Ardından, ilk grup artırılmış gerçeklik aracılığıyla ürünleri deneyimleme fırsatı bulurken, diğer grup aynı ürünlerin web sitesindeki fotoğraflarını incelemiştir. Deneyim sürecinin ardından katılımcılar, düşüncelerinin ve tepkilerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayan son anketi doldurdu. Araştırma bulguları, kesin olmamakla birlikte, insanların artırılmış gerçeklik uygulamalarını genellikle dışsal (faydacı) değerlerle ilişkilendirdiğini göstermektedir. Başka bir deyişle, ilgili uygulamada artırılmış gerçeklik kullanan kişiler bunu hedonik duygulardan oluşmayan duygularla, yani faydacı duygularla kullanmaktadır. Çalışmada ayrıca, muhtemelen artırılmış gerçeklik deneyiminin yetersizliği nedeniyle, artırılmış gerçeklik deneyimi sonrasında katılımcıların satın alma niyetinde potansiyel bir düşüş tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study takes a fresh approach by measuring the role of today's digitalising consumers' thoughts about augmented reality in influencing their purchase intentions. While augmented reality has been a part of our lives for about 50 years, its widespread mass adoption has only occurred in the last 20-25 years. The study aims to investigate whether the experiential values (intrinsic and extrinsic values) of people who engage with this technology have a positive effect on their purchase intentions. This research, a meticulously controlled and quantitative study, divided the participants into two groups. They first filled out a preliminary questionnaire. Subsequently, the first group had the unique opportunity to experience products through augmented reality, while the other group viewed the photos of the same products on the website. After the experience period, the participants completed the final questionnaire, ensuring a comprehensive understanding of their thoughts and reactions. While not definitive, the research findings suggest that people generally associate augmented reality applications with extrinsic (utilitarian) values. In other words, people who use augmented reality on the relevant application use it with emotions that do not consist of hedonic emotions, that is, utilitarian emotions. Furthermore, the study observed a potential decrease in the purchase intention of the participants after the augmented reality experience, possibly due to the inability of hedonic emotions to be satisfied by the application that is the subject of the research.