1939 büyük Erzincan depremi
1939 great Erzincan earthquake
- Tez No: 871244
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Erzincan, doğudan batıya giden Kuzey Anadolu Fay Hattına bağlı en genç ve geniş tektonik hareketlenmelerin ortaya çıktığı yerdir. Tarih boyunca pek çok büyük yer sarsıntısına sahne olmuştur. Bu eser, Erzincan ilinin 27 Aralık 1939'da yaşadığı büyük deprem ve bu depremin bölge halkına etkileri öncelikli olmak üzere; şehrin genel özellikleri hakkında da önemli bilgiler ihtiva etmektedir. Şehrin gerek tarihsel, gerek jeolojik, gerek coğrafi ve gerekse kültürel özelliklerinden bahseden eserimizin, Erzincan ile ilgili birçok konuda araştırmacı ve okuyuculara faydalı bilgiler sunacağı kanaatindeyiz. Sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda dünyanın da sayılı depremlerinden biri olarak kabul edilen 1939 Büyük Erzincan Depremi, resmi kayıtlara göre 32.968 vatandaşımızın canını almış olmasına rağmen, ülkemizde yeterince bilinen bir deprem değildir. Böylesine geniş bir alanı etkileyen ve beraberinde sayısız acı hikâyeleri getiren bu felaketin daha çok insan tarafından bilinmesi ve öneminin fark edilmesi bizleri ziyadesiyle memnun edecektir. Felaket nedeniyle yaşanan göç hareketleri, Kızılay tarafından yapılan yardımlar ve TBMM'nin yapmış olduğu çalışmalara da eserde yer verilmiştir. Deprem sonrası tüm ülke birlik ve beraberlik duygusuyla hareket ederek felaket bölgesine hizmet için birbiriyle adeta yarış içine girmiştir. Öğrenci, memur, işçi, esnaf, sanatçı, siyasetçi fark etmeksizin herkes kendi çapında yardımda bulunmuştur. Gazeteler haftalarca deprem ile ilgili yardım haberleri paylaşmışlardır. Bunun yanında yabancı devletler de birçok yardımda bulunmuş ve önemli katkılar sağlamışlardır. Geçmişin geleceğe yön verdiğine inanan bir tarihçi olarak, deprem ülkesi olduğumuz ve her an bu gibi felaketlere hazırlıklı yaşamamız gerektiğine inanmaktayım. Umut ediyoruz ki çalışmamız amacına ulaşarak ülkemizde deprem konusundaki farkındalığın artmasına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Erzincan is the site of the youngest and most extensive tectonic movements related to the North Anatolian Fault Line running from east to west. It has been the scene of many major earthquakes throughout history. This work contains important information about the great earthquake Erzincan experienced on 27 December 1939 and the effects of this earthquake on the people of the region, as well as the general characteristics of the city. We believe that our work, which mentions both historical, geological, geographical and cultural features of the city, will provide useful information to researchers and readers on many issues related to Erzincan. The Great Erzincan Earthquake of 1939, which is considered to be one of the most important earthquakes not only in Turkey but also in the world, is not a well-known earthquake in our country, although it took the lives of 32,968 citizens according to official records. We would be very pleased to see that this disaster, which affected such a large area and brought countless stories of suffering with it, is known by more people and its importance is recognised.The migration movements due to the disaster, the aids provided by the Red Crescent and the works carried out by the Turkish Grand National Assembly are also included in the work. After the earthquake, the whole country acted with a sense of unity and solidarity and entered into a race with each other to serve the disaster area. Students, civil servants, labourers, tradesmen, artists, politicians, everyone helped in their own way. Newspapers shared news about the earthquake for weeks. In addition, foreign states also provided many aids and made significant contributions. As a historian who believes that the past gives direction to the future, I believe that we are an earthquake country and we should live prepared for such disasters at any time. We hope that our study will reach its goal and contribute to increasing awareness about earthquakes in our country.