Sınıf öğretmenlerinin ilkokul öğrencilerindeki matematiksel kavram yanılgılarına yönelik görüşleri
Classroom teachers' views on mathematical misconceptions in elementary school students
  1. Tez No: 871252
  2. Yazar: AHMET CAN KALEMKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin ilkokul öğrencilerinde bulunan matematik dersi kavram yanılgılarına yönelik görüşlerinin incelenmesinin amaçlandığı nitel bir çalışma olup, araştırmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023, 2023-2024 öğretim yılında Kastamonu ilinde devlet ve özel okullarda görev yapan 40 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış soru formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler tümevarımsal bir yaklaşım izlenerek içerik analize tabi tutulmuştur. Verilerin analizinde NVIVO 11 yazılımından yararlanılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre sınıf öğretmenleri, öğrencilerde matematiksel kavram yanılgıları olduğunu belirtmiştir. Öğrencilerde karşılaşmış oldukları kavram yanılgılarına yönelik çözüm önerilerinin de bazı değişkenlere bağlı olarak farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğrenme alanlarındaki kavram yanılgılarına yönelik görüşlerinin literatürdeki çalışmalarla paralellik gösterecek şekilde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study that aims to examine the views of classroom teachers on the misconceptions of mathematics misconceptions in primary school students, and the basic qualitative research design was used in the study. The study group of the research consists of 40 classroom teachers working in public and private schools in Kastamonu province in the 2022-2023 and 2023-2024 academic years. In this study, data were collected through a semi-structured questionnaire developed by the researcher. The data obtained were subjected to content analysis following an inductive approach. NVIVO 11 software was used to analyze the data. According to the findings, classroom teachers stated that students had mathematical misconceptions. It was also observed that their suggestions for solutions to the misconceptions they encountered in students differed depending on some variables. As a result of the research, it was determined that the opinions of classroom teachers about misconceptions in the learning areas of mathematics course were in parallel with the studies in the literature.