Profesyonel futbolcu sözleşmesi
Professional footballer contract
- Tez No: 871275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Spor, insanlığın varoluşuyla birlikte ilk zamanlarda hobi amaçlı olsa da zaman içerisinde belirli kurallar çerçevesinde sürekli var olan bir disiplindir. Geçmişten günümüze tüm coğrafyalarda çok farklı spor alanları doğmuş, yaşamış ve yok olmuştur. Günümüzde de ülkelerin karakteristik özelliklerine göre çok farklı spor dallarının bulunduğu görülmektedir. Bu çeşitlilik içerisinde yüzyıllar boyunca yok olmayan ve sürekli gelişim gösteren spor dallarının başında futbol gelmektedir. Futbolun doğuşu çok eskilere dayansa da günümüz modern futbolunun geldiği nokta onu bir hukuk alanı içerisinde ele almayı gerektirmektedir. Günümüz modern futbolunda meydana gelen değişim ve gelişim, dolayısıyla futbol hukukunun en önemli sözleşme tipi olan profesyonel futbolcu sözleşmesinin aktörlerinde meydana gelen değişimlere dayanmaktadır. Futbolcular ve futbol kulüpleri bu aktörlerin başında gelmektedir. Zira bu tezin konusu olan profesyonel futbolcu sözleşmesinin iki tarafından birisi futbol kulüpleri diğeri futbolculardır. Futbolcular, amatör ve profesyonel futbolcular olarak iki tipte sporlarını icra etmektedirler. Çoğu spor dalında amatör sporcular ilgili spor dalını icra etseler de futbol gibi ekonomisi gelişmiş ve ulusal bazda yaygınlaşmış spor dallarında profesyonelliğe geçişler artış göstermektedir. Bir özel hukuk sözleşme tipi olan profesyonel futbolcu sözleşmeleri her iki tarafa da karşılıklı borç yükleyen rizai akit niteliğinde hizmet sözleşmesi olarak futbol hukuku literatüründe önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sport is a hobby in the beginning with the existence of humanity, it is a discipline that has always existed within the framework of certain rules over time. Many different sports fields have been born, lived and disappeared in all geographies from past to present. Nowadays, it is seen that there are many different sports branches according to the characteristics of the countries. Among this diversity, football is one of the sports branches that has not disappeared over the centuries and is constantly developing. Although the birth of football dates back to ancient times, the point that today's modern football has reached requires handling it within a legal field. The change and development that occurs in today's modern football is therefore based on the changes that occur in the actors of the professional football player contract, which is the most important contract type of football law. Football players and football clubs are among these actors. Because, one of the two parties of the professional football contract, which is the subject of this thesis, is the football clubs and the other is the football players. Football players play two types of sports: amateur and professional football players. Although amateur sporters perform in most sports, the transition to professionalism is increasing in sports that have developed economies and become widespread on a national basis, such as football. Professional football player contracts, which are a type of private law contract, have an important place in the football law literature as service contracts in the nature of consensual contracts that impose mutual obligations on both parties.