Zayıf, normal kilolu ve kilolu hastalarda transabdominal ultrasonografide antral folikül sayımının transvaginal ultrasonografi ile karşılaştırılması
- Tez No: 871325
- Danışmanlar: PROF. DR. BERFU DEMİR, DOÇ. DR. İSMAİL DÖLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Antral folikül sayımı ve over volümü over rezervinin değerlendirilmesinde ve polikistik over sendromunun (PKOS) tanısında önem taşımaktadır. Antral folikül sayımında transvajinal ultrasonografinin altın standart olduğu bilinmektedir. Ancak transvajinal ultrasonografinin yapılmasına engel olan durumlarda transabdominal ultrasonografi tercih edilmektedir. Ama transabdominal ultrasonografi görüntü kalitesi bel çevresindeki yağ dokusu kalınlığından etkilenmektedir. Bu çalışmada transabdominal ultrasonografi ile yapılan antral folikül sayımı ve over volümü ölçümlerinin, vücut kitle indeksi ve bel/ kalça çevresi oranına göre transvajinal ultrasonografi ile karşılaştırılması ve hata payının kabul edilebilirliğinin test edilmesi amaçlanmıştır. Materyal- Metod: Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Mart – Mayıs 2013 tarihleri arasında başvuran hastalardan çalışmaya dahil edilen 224 hasta VKİ'ne göre; zayıf
Özet (Çeviri)
Objective: Antral follicle count and ovarian volume have an important place in ovarian reserve and diagnosis of policyctic ovary syndrome. Its known that transvaginal ultrasonography is the gold standart procedure for antral follicle count. In cases where transvaginal ultrasonography can't be performed, transabdominal ultrasonography is preferred. However, the image quality of transabdominal ultrasonography is affected by the fat thickness araound the waist. The aim of this study was to compare the antral follicle count and mean ovarian volume measurements carried out via transabdominal USG with transvaginal USG measurements. with respect to body mass index and waist circumference. It was also intended to find the margin of error. Material – Metod: 224 patients, administered to Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Teaching and Research Hospital between March-May 2013 included in the study. Patients were divided into 3 groups according to their BMI calculations; lean0,05). The AFC and ovarian volume of normal weight and overweighted subjects and ovarian volume of lean subjects did not show a significant difference. The AFC of groups according to waist/hip ratio was not different. The subgroup, subjects with multifollicular ovaries didn't show difference in normal weight and obes patients while it did in lean patients. Conclusion: AFC can be performed via transabdominal approach with accuracy in lean patients. It should be known that in normal weight and overweighted group transabdominal approach has some inaccuracy. But patients with multifollicular ovaries can be assesed by transabdominal ultrasonography in normal weight and overweighted patients.