Altay bölgesi'nde Rus idari yapılanması
Russian administrative structure in the Altay region
  1. Tez No: 871326
  2. Yazar: NEVİN EVRİM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Yermak Timofeyeviç ve emrindeki Kozakların Sibirya topraklarını ele geçirmesinden sonra Ruslar Sibirya'da adım adım ilerlemişlerdir. Merkezden uzak bu coğrafya bilinmezlikleriyle oldukça dikkat çekmiş ve bu durum bölgeyi tanımak için pek çok bilim adamının bölgeye gelmesini sağlamıştır. Bölgenin zenginliklerinin keşfi ile Ruslar Sibirya'da ilerledikçe bölgede idari yapılanmanın ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sibirya toprakları içerisinde hem yer altı hem de yer üstü zenginlikleriyle Rusların özel ilgi alanına dahil olan: Altay ya da bilinen ilk adıyla Kolıvan. Kolıvan (Altay) zengin maden yataklarıyla Rusların dikkatini çekmiş ve Akinfiy Demidov bölgede maden kompleksi oluşturmak için imtiyaz elde etmiştir. Oluşturulan bu maden kompleksi daha sonra Rus Çarlığı'nın Kabine yönetimine devredilmiştir. Kolıvano – Voskresenskiy Madencilik Departmanı'nın yönetim sistemi XVIII. yüzyılın ikinci yarısında oluşturulmuştur. Altay fabrikaları, yalnızca hükümdarın kişisel ofisine bağlı ilk işletmeler olmamış, aynı zamanda Rusya'nın Kabine ekonomik kompleksinin temelini oluşturmuştur. Kolıvano – Voskresenskiy tesislerinin idari deneyiminin incelenmesi daha sonra bölgede kurulacak olan idari yapılanmayı anlayabilmek için büyük önem arz etmektedir. Bölgenin idari yapılanması ilk dönemlerde madencilik bölgesi şeklinde olsa da zamanla değişime uğramıştır. XVIII. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Kolıvan bölgesi idari anlamda maden kompleksi yönetiminden uzaklaştırılarak Rus idari sisteminin bir parçası haline getirilmeye çalışılmıştır. XIX. yüzyılda ise Altay bölgesi Rus İmparatorluğu içerisinde özel ilgi alanı gelmiştir ve Rusya'nın diğer bölgelerinden yoğun göç akımlarına uğramıştır. Bu göçler neticesinde artan nüfus yerel yöneticiler tarafından düzenlemeye tabi tutulmuştur. Bu düzenleme sonucu Rus idari yapısı pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After Yermak Timofeyevich and the Cossacks under his command captured the Siberian lands, the Russians advanced step by step in Siberia. This geography, far from the center, attracted a lot of attention with its unknowns, and this caused many scientists to come to the region to get to know the region. With the discovery of the riches of the region, the Russians advanced in Siberia, and this necessitated the establishment of administrative structure in the region. There is a region within the Siberian lands that attracted the attention of the Russians with its underground and aboveground riches: Altai, or formerly known as Kolyvan. Kolyvan (Altay) attracted the attention of the Russians with its rich mineral deposits and Akinfiy Demidov obtained a privilege to create a mining complex in the region. This mining complex was later transferred to the Cabinet administration of the Russian Tsardom. The formation period of the management system of the Kolıvano – Voskresenskiy Mining Department corresponds to the second half of the 18th century. Altai factories were not only the first enterprises attached to the monarch's personal office, but also formed the basis of Russia's Cabinet economic complex. Examining the administrative experience of the Kolıvano – Voskresenskiy facilities is of great importance in order to understand the administrative structure that will be established in the region later. Although the administrative structure of the region was originally a mining region, it has changed over time. By the end of the 18th century, the Kolyvan region was gradually separated administratively from the mining complex management and tried to become a part of the Russian administrative system. In the 19th century, the Altai region attracted all the attention within the Russian Empire with its underground and aboveground riches, and there was intense immigration to the region from other parts of the country. The increasing population as a result of these migrations was regulated by regional administrators. Subsequently, the Russian administrative structure was reinforced by making many regulations regarding local administration in the region.